Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur ÖZTE: Konya tarihi başkentleri buluşturmaya devam ediyor

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Konya, İstanbul'da düzenlediği ikinci etkinlik ile tarihi başkentleri buluşturmaya devam ederken, başkentler halkasına bu yıl Edirne'yi dahil etti.
Evet kısa adı KONSİAD olan Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği'nin ev sahipliğinde Konya, Edirne, Karaman ve İstanbul'un katılımıyla KONEXPO 2. Sanayi ve Kültür Etkinliği Feshane'de yapıldı. Selçuklu'nun, Karamanoğulları Beyliği'nin ve Osmanlı'nın başkentleri boğazda bir araya geliyor. Gelecek yıl Bursa'nın, bir sonraki yıl ise Ankara'nın da bu tarihi buluşmalara dahil olması planlanıyor. Feshane'deki Konexpo Fuarı; sanayicileri ve işadamlarını ağırlamanın yanı sıra siyasilerin de ilgisi ile oldukça renkli geçti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Eski içişleri Bakanı İdris Naim Şahin, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eski bakanlardan Konyalı Ali Talip Özdemir, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Konya Valisi Muammer Erol, Edirne Valisi Hasan Duruer, Karaman Valisi Murat Koca, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile çok sayıda il ve ilçe belediye başkanları, sanayici ve işadamı bu tarihi buluşmada yan yana gelerek şehirlerin her alanda iş birliğinin temelini attmış oldu.
Bu anlamlı organizasyonun mimarlarından KONSİAD'ın Başkanı Abdullah Başçı, yaklaşık 2 bin kişinin bizzat ziyaret ettiği etkinliğin üçüncüsünün daha geniş kapsamlı olacağının sinyalini veriyor.
Tabii etkinlikte Konya'nın yöresel tatlarının başında gelen etli ekmek ve nohutlu pilav da davetlilere ikram edildi ve katılımcıların beğenisine sunuldu.
Etkinlik boyunca renkli görüntüler de yaşandı.
Konya'nın Bozkır kaşık ekibi, Halk Oyunları Topluluğu, Sema Gösterileri, Edirne Yağlı Güreşleri, Davul Show, Grup Kaşıks, Edirne Halk Oyunları Topluluğu gibi ekiplerin gösterileriyle görsel şova dönüşen fuar, katılımcıları fazlasıyla memnun etti.
Etkinlikler sırasında ise genel olarak, şu mesaj verildi: "Ülkenin istikrarlı geleceğine daha cesur, daha öz güvenli yatırım yapılsın çünkü Türkiye, gelecekte üretimde, sanayide de hak ettiği güçlü yerini alacaktır"...
Özetle İstanbul'daki Konyalı iş adamları ve sanayicilerin ev sahipliği ile ikincisi gerçekleşen 2. KONEXPO Fuarı genel anlamda Konya'nın ev sahipliğinde İstanbul'da bir gövde gösterisi idi. Bir tarih, kültür, sanayi, tarım, üniversiteler şehri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Konya, kendi iç dünyasında hep ezikliğini hissettiği vizyon konusunda, bu tür etkinlikler ile kendisine yeni pencere açma arayışında olduğunun ezikliğini hissediyordu.
KONEXPO
her yıl yenileri yapılarak, bu etkinliği geleneksel hale getirdikçe, başkent şehir olmanın yanı sıra gelişen ve teknoloji ile bütünleşen dünyamızda, dünya kentleri arasında marka şehir olabilmenin de çabası içerisinde olduğunu göstermiş oldu.
Sonuç olarak 2.KONEXPO Fuarı, Konya adına tanıtımda hedefine ulaşırken, tarihi başkentleri birleştirme çabasında ise yepyeni bir misyonu gerçekleştirmede de bu yıl Edirne'yi de işin içine dahil ederek hedefine adım adım ilerlemiş oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur ÖZTE: Konya tarihi başkentleri buluşturmaya devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz