Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör mağduruna ilave ücret yok

Değişen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) mevzuatı çoğu kişinin kafasını karıştırmış. Mevzuatlar arasında nasıl bir yol izleyeceğini şaşıran okurlarımız "Aman derdimize bir çare" diyerek yardım talep ediyor. Biz de elimizden geldiğince okurlarımızın derdine derman olmaya çalışıyoruz, çalışacağız... Sorular şöyle:
Güneydoğu'daki görevimden dolayı devamlı tedavi olmak zorundayım. Ama gittiğim hastaneden ilave ücret talep ediyorlar. Ancak, kime sorsam bizim gibi kişilerden ilave ücret alınmayacağı söyleniyor. Bu doğru mu? Konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Mustafa Kayıkçı - Değerli okurum. Kanuna göre ilave ücret alınmayacak kişiler şöyle tanımlanıyor: a) 24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre şeref aylığı alan kişiler, b) 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler, c) Harp malüllüğü aylığı alanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlar. Kanun açık. Rahatsızlığı nedeniyle tedavisi için, sağlık kurum ve kuruluşları tarafından başka bir hastaneye sevk edilen kişiler ilave ücret ödemez.

Yurdışındaki tedavi masrafı SGK'dan

Sürekli görevle işverenim tarafından yurtdışına gönderildim. Rahatsızlığım nedeniyle dışarıda yaptığım sağlık giderimi almam mümkün mü? İsmail Kütük n Evet mümkün. Yürürlükteki mevzuata göre sağlık hizmeti giderleri yurt içinde sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularına tedavinin yapıldığı tarihte ödenen en yüksek tutarı aşmamak kaydıyla. SGK'nın belirlediği tutarı aşan sağlık harcamanız işvereniniz tarafından karşılanır. Şayet görevlendirildiğiniz ülke ile Türkiye arasında ikili sosyal güvenlik sözleşmesi varsa tedavi giderleriniz SGK tarafından karşılanır.

Malülen emeklilikte derece önemli

29 yaşındayım yaklaşık 5 sene önce yüksek ateş ve status (uyku hali) halde hastaneye kaldırıldım. Değişik oranlarda verilen antibiyotik tedavisine karşın bir sonuç alınamadı. Rahatsızlığımdan kaynaklanan unutkanlık sebebiyle de yedi yıldır çalışamıyorum. Malüllük konusunda ne yapabilirim? Mehtap Taşcıoğlu n Değerli okurum. Hekim olmadığım için sorunuza sağlıklı yanıt vermem maalesef mümkün değil. Ancak sorunuza mevzuat kapsamında yanıt vereceğim. SGK'nın yeni uygulamasına göre tedavisi mümkün olmayan hastalıklar için malülen emeklilik mümkün. Tedaviniz nedeniyle çalışamadığınızı söylüyorsunuz. Malülen emeklilikte dereceniz önemli olduğu için- SGK malüllük servisine başvurunuz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör mağduruna ilave ücret yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz