Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergonomik AVM Taurus

Giriş Tarihi: 9.10.2013

Ankara'nın en yeni AVM'si olarak dikkat çeken Taurus'un mimarı Ali Osman Öztürk, engelliler için ekstra çalışma yaptıklarını belirterek, "Taurus ergonomikliğiyle dikkat çekiyor" dedi

Ali Osman Öztürk, 29 Ekim'de açılması planlanan Taurus AVM'nin mimarı. İnsanı yormayan, engelliler için birçok detayın düşünüldüğü AVM ile ilgili bilinmeyen birçok noktaya Öztürk açıklık getirdi.
Mimarlığı seçmenizin özel bir nedeni var mı?
* Resme karşı ilgim vardı. Çocukluğumdan bu yana resim çizmeyi severim. Ben ailenin ilk mimarıyım. Kalabalık büyükşehirleri, büyük binaları, pazarları, insanların olduğu yerleri resmetmeyi seviyorum. Resim tutkum mimarlığa döndü.
Tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?
* Bir projeye başlarken kent ölçeğinde planlamalar yapıyoruz. Bizim konuya ve projelere yaklaşım tarzımız böyle. Kentten başlayarak ulaşmak istediğimiz konumu belirliyoruz. İz üzerinden yürüyoruz, bütünden o noktaya doğru gelmeye çalışıyoruz. Yapıların ahenkli olması için uğraşıyoruz. Yüksek sesle konuşan, bağıran tüm dikkatleri üzerine toplayan yapıları onaylamıyoruz.
Taurus AVM'yi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?
* Taurus'un bulunduğu arazi "Buraya AVM yapılır mı" denilecek bir yerdi. Ama biz bunu avantaja çevirmeyi başardık. Bir alışveriş merkezinin konumu çok önemli. AVM'nin kurulacağı bölgenin arazi yapısı size çok büyük ipuçları veriyor, size ne istediğini fısıldıyor. Biz Taurus'ta o sese kulak verdik. Biz Taurus'un konumunu kullanarak bunu bir avantaja çevirmek istedik.

Her katta, ön cephede teras bulunuyor
Taurus nasıl bir AVM oldu?
* Taurus şehrin en önemli yollarından birinde, Konya Yolu üzerinde bulunuyor. Her kata, ön cepheden görülebilir şekilde teraslar yerleştirdik. Tamamen doğal malzemeler kullandık. Cephelerde özel taşlar ve nitelikli camlar kullandık. Bu anlamda teknolojik imkanlar değerlendirildi. Özel perfore metal kısımlar yaptık. Doğal taşların arasına yerleştirdiğimiz LED aydınlatmalar kullandık.
Taurus AVM'den "Ergonomik AVM" diye bahsediliyor. Bu tanımlamanın mimari özellikleri bakımından bir ilişkisi var mı?
* Tümüyle engellilerin rahat bir şekilde kullanılabileceği alışveriş merkezi oldu. Yine aynı şekilde çocuklu aileler ve yaşlıların rahat ulaşım sağlayabilmesi amaçlandı. Düşey dolaşım olarak da bütün katları birbirine bağlayan asansörlerimiz var. En alt kottan en üst kota kadar ve ara kotlara ulaşıma imkan tanıyacak. Kullanımı kolay olan alışveriş merkezinde daha rahat hareket edebiliyorsunuz. Katlarda kolaylıkla dolaşım yapabiliyorsunuz.
Taurus AVM'de gürültü ve uğultuyu önleyici bir sistem uygulandı. Bu sistem nasıl işliyor?
*
Uğultunun çözümü ile ilgili ciddi çalışmalar yapıldı. Ses ve uğultunun önlenmesine karşılık ciddi önlemler alındı. Akustik danışmanımızla çalışmalar yaptık. Akustik yüzeyler oluşturuldu ve bunu bilgisayar ortamında modellendirdik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergonomik AVM Taurus
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz