Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaman'a Dev enerji yatırımı

Giriş Tarihi: 23.10.2013

Karaman Valisi Murat Koca, 10 yıl içinde yapılacak 8 milyar dolarlık yatırımla, Karaman'ın enerji başkenti olacağını söyledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Kaynakları İl Koordinasyon toplantısı için, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ)'nde bir araya geldi. Konferansta konuşma yapan Bakan Yıldız, "Karaman'a 8 milyar dolar enerji yatırımı yapacağız" dedi. KMÜ Mühendislik Fakültesi Konferans gerçekleşen toplantıya il protokolü, Ankara ve Karaman'daki enerjiyle ilgili pek çok kurum, kuruluş, sanayici ve işadamları ile üniversite personeli katıldı. Toplantıda ilk olarak Karaman Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı "Yenilenebilir Enerji ve Karaman" konulu sunum yaptı. Karaman'ın güneş enerjisi ihtisas bölgesi olmasını değerlendiren Konarılı, Karaman Valisi Murat Koca'nın "Türkçenin başkenti olan Karaman, enerjinin de başkenti olacak" sözlerini hatırlattı.

1,8 MİLYAR TONLUK REZERV

Konferasta bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Bakan, rezervlerinin üçte ikisi Karaman'ın Ayrancı ilçesi sınırlarında olan Konya-Karapınar kömür havzasını Karapınar-Ayrancı havzası adıyla literatüre geçirmeyi hedeflediklerini söyleyerek 1.8 milyar ton rezerve sahip bu kömür havzasının Afşin- Elbistan havzasından sonra Türkiye'nin en büyük kömür rezervine sahip olduğunu belirtti. Karapınar-Ayrancı havzasının 30 yıl kullanılabileceğini ifade eden Enerji Bakanı, Karaman'a 10 yıl içerisinde 8 milyar dolarlık enerji yatırımı yapmayı planladıklarını kaydetti. 8 milyar doların Türkiye'nin tamamına 1 yılda yapılan yatırım miktarı olduğunu söyleyen Yıldız, 2023 hedefi için bu yatırımın normal olduğunu belirterek "Çevreye rağmen değil, çevreyle beraber çalışacağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaman'a Dev enerji yatırımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz