Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz Miles Kentish Müslüman oldu

Giriş Tarihi: 13.11.2013

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Turizm Fakültesi Okutmanı İngiliz Miles Kentish, Hz. Muhammed'in hayatından etkilenerek Müslümanlığı seçti. Kentish'in yeni adı Mustafa Ali oldu

Kayseri'de yaşayan İngiliz Miles Kentish, din değiştirdi. Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi Okutmanı İngiliz Miles Kentish, Londra'da yaşarken BBC'de izlediği Hz. Muhammed belgeselinden etkilenerek Müslümanlığı araştırmaya başladı. 4 yıl önce Kayseri'ye gelerek TED Koleji'nde öğretmenlik yapan ve 2 yıldan bu yana da ERÜ Turizm Fakültesi'nde İngilizce okutmanı olarak bulunan Miles Kentish, 7 Temmuz 2012'de Müslüman oldu ve Mustafa Ali ismini aldı.

"ÖZGÜR OLABİLİYOR"
Mustafa Ali Kentish, izlediği belgeselde Hz. Muhammed'in hayatından nasıl etkilendiğini şöyle anlattı: "Hz. Muhammed'in eşi iş kadınıydı, kendisinden de büyüktü. Bu benim çok ilgimi çekti. Evlendikten sonra da eşi iş hayatına devam etti. Müslüman bir kadın kapalı olsa da özgür olabiliyor. Hz. Muhammed çok yoksuldu ama eşi zengindi. O, yoksul olmasına rağmen herkese yardım etmeye çalışıyordu. Bir de Medine sözleşmesi dikkatimi çekti. Hz. Muhammed'in vizyonu çok güçlü ve yaratıcıydı. Çünkü o zamanda Medine'de çok farklı dinlerden insanlar yaşıyordu. Ve Hz. Muhammed, Medine Sözleşmesi'nde her dinden insana eşit davranılmasını söyledi. Hz. Muhammed her devrin lideri bana göre. Bugün dünyada 1 milyar 500 milyon Müslüman onun izinden gidiyor."

"ŞİMDİ HUZURLUYUM"
Bütün bunların yanı sıra neden Müslüman olduğunu içsel bakımdan açıklayamadığını dile getiren Mustafa Ali Kentish, "Neden Müslüman oldum çok iyi bilmiyorum. Ama şimdi daha çok huzurluyum. Yaşam bana daha kolay geliyor" dedi. Müslüman olduktan sonra günlük hayatının çok değişmediğini ifade eden Mustafa Ali Kentish, artık domuz eti yemediğini, alkol almadığını ve cuma namazlarına gittiğini söyledi.

'İNSANI RAHATLATIYOR'
Eski
eşi ve çocuklarının Katolik olduğunu kaydeden Mustafa Ali Kentish, "Onların dini inançları çok güçlü ve benim Müslüman olmamdan mutlu değiller. Bu nedenle bu konuyu çok konuşmuyoruz. Kur'an-ı Kerim'i İngilizce versiyonundan okuyabiliyorum. Cuma namazlarına gittiğimde Kur'an dinliyorum. Çok güzel bir melodisi var ve insanı rahatlatıyor. Dinlemekten çok hoşlanıyorum ama yalnızca İngilizce versiyonundan okuyabiliyorum. Çünkü Arapça çok zor bir dil. Türkçe'yi de çok iyi bilmiyorum" diye konuştu.

Murat PINAR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz Miles Kentish Müslüman oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz