Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kervansarayda senfoni rüzgarı

Giriş Tarihi: 13.11.2013

IV. Mehmet'in astığı, Atatürk'ün övdüğü sadrazam Kara Mustafa Paşa'nın kervansarayı senfoni ile bütünleşti. 350 yıllık tarihi mekanda CSO rüzgarı esti

Osmanlı Padişahı IV. Mehmet döneminde sadrazamlık yapan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın İpek Yolu üzerinde bulunan Kayseri'ye yaptırdığı kervansaray, restorasyon çalışmalarıyla eski görkemine yeniden kavuştu. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın konser verdiği tarihi mekan, Türkiye'nin klasik müzik konserine ev sahipliği yapan ilk kervansaray oldu.

KAPILARINI AÇTI

Osmanlı İmparatorluğu'nun birçok zafer kazanan ancak, 2. Viyana kuşatmasındaki başarısızlığı nedeniyle idam edilen talihsiz Sadrazamı Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın, İncesu'da yaptırdığı kervansaray, kapılarını ziyaretçilere açtı. Kayseri Valisi Orhan Düzgün'ün kentin kültür mekanlarını ön plana çıkarmak amacıyla başlattığı çalışma kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarihi kervansarayda konser verdi.

TURİZME AÇILDI

6 bin yıllık geçmişi ile Asur, Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan ve o dönemlere ait pek çok kültür mirasına sahip olan Kayseri'de turizme açılan Kara Mustafa Paşa Kervansaray'ı, özel organizasyonlar için de kullanılabilecek.

EŞKIYADAN KORUDU

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve o dönemde ticari bir merkez olan İncesu kasabasının eşkıyaların saldırılarına maruz kalması üzerine Padişah IV. Mehmet, Merzifonlu Kara Mustafa Paşayı 1660 yılında İncesu'ya gönderdi. Halkı eşkıya çetelerinden kurtarmak için kervansaray yaptırmaya karar veren Kara Mustafa Paşa, ayrıca cami, medrese, hamam, çeşme, fırın ve dükkanlardan oluşan külliyeyi de kervansaraya dahil etti.

500 KİŞİ İZLEDİ
Kervansaraydaki konser ilklere sahne oldu. 1826 yılında kurulan Mızıka-ı Humayun'a uzanan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, ilk kez bir kervansarayda konser vermiş oldu. Türkiye'de bir kervansarayın ise yine ilk kez bir klasik müzik konserine ev sahipliği yaptığı gecede yaklaşık 500 davetli bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kervansarayda senfoni rüzgarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz