Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman BEKAR: Köprüden geçti İstanbul…

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Vodafone İstanbul Maratonu'nun hem Türkiye hem de İstanbul için marka bir organizasyon olacağını yazmıştım geçen hafta. Maraton koşuldu. Binlerce İstanbullu, değişik ülkelerden gelen yabancı atlet ve yine İstanbul'dan ve Türkiye'nin birçok ilinden gelen vatandaş Asya'dan Avrupa'ya koşarak etkinliğe renk kattı.
Ancak maratonun ardından yapılan haberlerde, maalesef etkinliğin renginden çok Boğaziçi Köprüsü'nün ne kadar sallandığı yer aldı.
Direklerin ne kadar sallandığı, köprünün ne kadar esnediği daha çok ilgisini çekti haber merkezlerinin.
Hatta hiçbir gazetede fotoğrafı bile yer almayan bir kadının korkarak geri döndüğü ballandırıla ballandırıla anlatıldı.
Bu haberleri okuyunca 28 Şubat sürecinde ismini gizli tutan ama gazetelere çarşaf çarşaf demeç veren 'Bir Genel Kurmay yetkilisi' manşetleri geldi aklıma.
Biz dönelim yeniden maratona.
O gün orada bulunmayı çok istememe rağmen bulunamadım.
Ancak arkadaşlarım katıldılar ve gördüklerini, duyduklarını, izlenimlerini tek tek anlattılar bana. Her şey çok iyi organize edilmiş, çok iyi düşünülmüş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor AŞ bu etkinliğe çok iyi hazırlanmış.
Yarıştan önce sivil kıyafetlerini kendilerine gösterilen otobüslere koyan maratoncular finişe vardıklarında o otobüsler çoktan oradaydı ve bir karışıklık olmadan kendi çantalarını alarak yeniden sivil kıyafetlerini giydiler.
Yalnız bu noktada vatandaşların, özellikle de kadınların bir şikayetini dile getirmeden geçemeyeceğim.
Finiş noktasında ihmal edilen giyinme kabinlerinin eksikliği önemli ölçüde hissedildi. Yine Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden biri olan Sağlık A.Ş.'nin hem finiş hem de start noktalarına koyduğu modern ve lüks mobil tuvaletler yarışmacıların giyinme kabini ihtiyaçlarına cevap verdi. (Tuvalet New York maratonunda paralı) Önümüzdeki yıl Spor A.Ş. yetkililerinin kadın koşucuların giyinme konusunu göz ardı etmeyeceğini düşünüyorum.
Kendi bindiğimiz dalı kesmekte, kendi kendimizi baltalamakta üzerimize yok. Böylesine başarılı bir organizasyonu sadece köprünün sallanması çerçevesinde değerlendirmek, yapılmaya çalışılanları tüm emekleri boşa çıkarıyor. Marmaray'da kaza olmasını isteyenler Maraton'da da aynı dilekleri diledi. Ama şükür ki istedikleri olmadı. Vodafone İstanbul Maratonu gayet keyifli oldu. Felaket tellallarının yapmaya çalıştıklarına çanak tutmak yerine bardağı dolu tarafından görelim ve bir tuğla da biz koyalım. Türkiye bizim... İstanbul bizim.
Bu maraton bizim...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: Köprüden geçti İstanbul…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz