Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayseri, sağlıkta rekora gidiyor

Giriş Tarihi: 11.12.2013

Kayseri, 16'sı özel, toplam 28 hastane ve 4 bin yatak kapasitesiyle İç Anadolu'nun sağlık üssü haline geldi

İç Anadolu'nun sağlık üssü haline gelen Kayseri'de, 16'sı özel, toplam 28 hastane ve 4 bin yatak kapasitesiyle hizmet veriliyor. Yılda 10 milyon kişinin tedavi gördüğü şehre, çevre illerden de 4 milyon hasta geliyor. Helikopter ambulansla bugüne kadar binden fazla hasta taşındığı ifade edilirken, 112 Acil Servis aracılığıyla son bir yılda 70 bin olaya müdahale edildiği belirtiliyor.

5 YILDIZLI SAĞLIK HİZMETİ

Kayseri AK Parti Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. İsmail Tamer, 2015'te devreye girecek bin 500 yataklı Kampüs Bölge Hastanesi'nde 5 yıldızlı sağlık hizmeti verileceğini belirterek, "Bir yıl sonra yatak kapasitemiz 5 bin 500'e çıkacak. Rakipsiz ve tam bir sağlık hizmetleri bölgesi olacağız" dedi. Tamer, "Çeşitli Avrupa ülkelerinden, Afrika'dan, Arabistan'dan, Suriye'den, Irak'tan, Rusya'dan, Türki Cumhuriyetler'den pek çok hastanın Kayseri'de tedavi olmaya geldiği bir gerçek. Yaz günleri, özellikle birkaç hastane tarafından yurt dışından hastalar getiriliyor, burada otellere yerleştiriliyor, tedavileri yapılıp yine uçakla gönderiliyor" diye konuştu.

112'YLE 10 DAKİKADA MÜDAHALE
İl Sağlık Müdürü Ahmet Öksüzkaya da ambulans helikopterle 3 yılda binden fazla hastanın nakledildiğini ifade ederek, "112 Acil Servis hizmetinde de yılda ortalama 70 bin vakaya cevap veriyoruz. Merkezde çağrıya yanıt verip hastaya ulaşma süresi 10 dakika ve çağrıların yüzde 93'üne bu sürede ulaşmışız. Kırsalda da ilk yarım saatte ulaşmak gerekli. Burada da bu süreyi yakalamışız. Ortalamamız yüzde 97" dedi.

Murat PINAR

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri, sağlıkta rekora gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz