Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ticaretin merkezi olacak

Giriş Tarihi: 25.12.2013

Konya Ticaret Odası fuar merkezini büyütmek için düğmeye bastı. 70 bin metrekare kapalı alanıyla fuar, cazibe merkezi olacak

Konya Ticaret Odası belirlediği Konya'nın 2023 vizyonu çerçevesinde projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, bu kapsamda Konya'nın uluslararası ticaret merkezi olmasına katkı sağlayacak projeden mutluluk duyduklarını ifade ederek Konya'ya Türkiye'nin en modern fuar alanlarından birini kazandıracaklarını söyledi. Öztürk, Konya'nın 2023'te 15 milyar dolar ihracat yapan, kişi başı milli gelirini Türkiye ortalamasına çıkaran, işsizliği yüzde 5'e indiren bir kent haline gelmesi yönünde hedefler koyduklarını söyledi. Öztürk, bu hedefler doğrultusunda Konya'ya yeni Fuar Alanı, Mesleki Eğitim Merkezi ve İhracatı Geliştirme Merkezi yapmayı planladıklarını belirtti. Bu kapsamda Uluslararası Fuar Merkezi'nin büyütülmesi çalışmaları devam ediyor. İmzalanan sözleşmeyle inşaatına başlanılan fuar merkezi 70 bin metrekare kapalı alandan oluşacak. Projeyle iki hole sahip fuar merkezi 6 hole çıkarılarak toplam 35 bin metrekare teşhir alanına sahip olacak.

MEVCUT FUAR YETMİYORDU

Konya'nın ihracatını arttırmak için sözleşmesi imzalanan fuar merkezi hakkında bilgi veren Başkan Öztürk "Oda olarak şehrimiz sanayi ve ticaretini geliştirmek için üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Yürüttüğümüz projelerden biri de şehrimizin sahip olduğu fuar alanını daha büyük ve modern bir hale getirmek için yaptığımız çalışmalardır. 1999'da yapılan mevcut fuar alanımız bugün Konya'nın ihtiyacını karşılamamaktaydı" dedi. Öztürk "Fuar alanımızın yapıldığı dönemde 85 milyon dolar ihracat yapan Konya'nın ihracatı bugüne kadar 15 kat arttı. Önümüzdeki on yıllık hedefimiz olarak ihracatımızı 15 milyar dolara çıkaracağız. Bunun için fuar alanımızın ihtiyaca cevap vermeyeceğini görerek büyütme çalışmalarına başladık. Odamızda oluşturduğumuz komisyon şubat ayından itibaren projeyle ilgili çalışmalarını yürütmüştür. Yeni dönemde projenin tamamlanması noktasında çalışmalarımızı hızlandırdık. Fuar merkezimizin inşaatına başlanacak" diye konuştu.

6 HOL HİZMET VERECEK

Yenilenen fuar merkezinde marka fuar sayısının artacağını söyleyen Başkan Öztürk şöyle konuştu: "Fuar merkezimizde tarım ve makine fuarları olmak üzere iki marka fuar düzenlemekteydik. Bu iki fuarın Konya ekonomisine yıllık katkısı 40 milyon TL'yi bulmaktadır. 6 hole çıkaracağımız fuar merkezimizle birlikte Konya'da en az 5 marka fuar düzenleyebilecek hale geleceğiz. Böylelikle düzenlediğimiz fuarlarla merkezimizin Konya ekonomisine katkısını artıracağız. Hedefimiz olduğu gibi 2014 yılı tarım fuarını 6 holde yapacağız. Konya'nın uluslararası ticaret merkezi olmasına katkı sağlayacak projemizde önemli bir aşamaya gelmiş olmaktan mutluluk duymaktayım. Projemiz tamamlandığında Konya'ya Türkiye'nin en modern fuar alanlarından birini kazandıracağız."

BİN KİŞİLİK KONGRE SALONU

Ana yapı olarak 6 adet fuar teşhir holüne sahip olacak merkezde her hol 8 bin 100 metrekare olacak. Bu hollerin yaklaşık 2 bin 800 metrekaresi gezi alanı, 5 bin 300 metrekaresi teşhir alanı olarak kullanılması planlanıyor. Toplam 71 bin 646 metrekare kapalı alana sahip fuar merkezinin içinde ayrıca bin kişilik kongre salonu, elli kişilik toplantı salonları, teknik imkanlarla donatılmış basın merkezi ve simultane tercüme odaları bulunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticaretin merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz