Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar, mikrokrediyle ticaret hayatına atılıyor

Giriş Tarihi: 27.12.2013

Ticaret hayatındaki başarısıyla ünlü Kayseri'de kadınlar da bu şöhreti boşa çıkarmadı. Mikrokredi alan Kayserili kadınların yüzde 60'ı ticarete girdi

Kayserı'de, kuruldukları 2007 yılından bu yana bin 347 kadına, 1 milyon 565 bin 755 TL tutarında mikrokredi destegi sagladıklarını belirten Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Iç Anadolu Bölge 2 Müdürü Emin Lafcı, Kayserili kadınların aldıkları parayı büyük oranda ticarette kullandıklarını ifade etti.
SENET İMZALATILMIYOR

Lafçı, "Kayserililer ticari zekası ile tanınır. Mikrokredi kullanımında da aynı durum görülüyor. Mikrokredi kullanımında ticaret, yüzde 60 ile en üst noktada. Bunun dısında yüzde 20 oranında el isi ve yüzde 20 oranında da tarım ve pazarcılık isi yapılıyor" dedi. Mikrokredi verirken herhangi bir senet islemi düzenlemediklerini ifade eden Lafcı, Kayseri'de geri ödeme konusunda sıkıntı yasamadıklarını da dile getirdi.

750 KİŞİ AKTİF
Bugüne kadar 1 milyon 117 bin 966 TL tahsilat yaptıklarını kaydeden Emin Lafcı, "Aktif olarak kredimizi kullanan 750 kadın var. 750 kadında yaklaşık 450 bin lira kredimiz hala mevcut. Geri dönüşümü de yüzde yüz. Ayrıca kadınlara hiçbir şekilde senet, ipotek gibi bir işlemimiz yok. Bu tamamen güvene dayalı bir sistem" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar, mikrokrediyle ticaret hayatına atılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz