Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağaralar turizme kazandırılacak

Giriş Tarihi: 15.1.2014

Büyükşehir Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ile Obruk Grubu, Kayseri'deki mağara ve yeraltı şehirlerinin tamamını turizme kazandıracak

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Serdar Altuntuğ, Kayseri mağaralarında yürütülen çalışmaları anlattı. Nisan ayında sona erecek çalışmanın amacının, kentteki mağara ve yeraltı şehirlerinin envanterini çıkarmak olduğunu söyleyen Altuntuğ, ÇEKÜL Vakfı ve Obruk Grubu'nun, farklı illerde de aynı çalışmayı gönüllük esasıyla sürdürdüğünü belirtti.

PROTOKOL İMZALANACAK

Mağara ve yeraltı şehirlerinin de ilerleyen zamanlarda "Kültür Yolu" projesi olarak değerlendirileceğini kaydeden Altuntuğ, "Meclis toplantısında, Çekül Vakfı ve Obruk Grubu'yla bir protokol imzalayacağız. Bu protokol kapsamında, çalışmaları daha sistematik hale getireceğiz ve envanteri çıkarılan mağaralar ile yeraltı şehirlerini turizme kazandıracağız" dedi.

YENİ KÜLTÜR YOLU

Mağaraların görsellerinin alındığını ve planlarının çıkarıldığını dile getiren Altuntuğ, "Planlamalar, mağaralarda ve yeraltı şehirlerinde aydınlatma yapabilmeniz, sonrasında oranın nasıl gezileceğinin programlanması için önemli. Bizim bir kültür yolu projemiz var. Bu kültür yolunun büyüğü olabilecek biçimde il genelinde, Kaniş- Karum'u da içine katacak daha büyük bir proje var sonraki adımda. Belki bu mağaralar ve yeraltı şehirleri de bu projeye dahil edilecek" diye konuştu.

YERALTI ŞEHİRLERİ DE VAR
Çalışmalar kapsamında envanteri çıkarılacak 18 mağara şunlar: Kayseri Lisesi'ne yakın girişi açık mağara, Talas'ta biri ziyaret açık olmak üzere 3 yeraltı şehri, Tablakaya Mahallesi Derevenk Yeraltı Şehri, Mimarsinan- Gesi arasında Ötedere Yeraltı Şehri, Mimarsinan- Gesi arasında Hasanefengi Yeraltı Şehri, Endürlük- Hacılar-Zincidere üçgeninde Kelebek Yeraltı Şehri, Kayseri- Erciyes Yolu üzerindeki yeraltı şehri, Develi Çomaklı Köyü'nün güneyindeki yeraltı şehri, Develi Gazi Kasabası Zindan Dağları'ndaki yeraltı şehri, Bünyan'daki yeraltı şehri, Özvatan-Amarat Kasabası yakınlarında Zırha Kalesi adındaki yeraltı şehri, Zincidere Kasabası'ndaki yeraltı şehri, Develi-Şahmelik Vadisi'ndeki yeraltı şehri, Yeşilhisar Kasabası Soğanlı-Keşlik- Erdemli bölgelerindeki çok sayıda yeraltı şehri, Tomarza'daki Saraycık ve Sümengen Dağları'ndaki mağaralar, İncesu Köy yerleşimi, Melikgazi Yeraltı Şehri, Ağırnas Yeraltı Yerleşimi.

Murat PINAR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağaralar turizme kazandırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz