Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 doktor adayından sıra dışı müzik grubu

Giriş Tarihi: 29.1.2014

Selçuk Üniversitesi'nden 3 doktor adayı arkadaş bir araya gelip müzik grubu oluşturdu. Üniversitede mini konserler veren gençler gruplarına beyinde hareket koordinasyonu sağlayan çekirdeklerin birleşimi olan "Bazal Ganglionlar" adını verdi

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencileri Ayşe Özkahraman, Ali Hakan Konuş ve Nafis Vural, bir müzik grubu kurarak geçtiğimiz yıl üniversitenin yaz kampı etkinlerinde bir araya geldi. Çocukluğundan beri annesinin kemanını çalan Ayşe Özkahman ile gitar çalan Ali Hakan Konuş orkestrayı oluştururken Nafis Vural ise grubun solisti oldu. Türk sanat müziği eserlerini çalıp söyleyen grup üyeleri kendilerine beyinde hareket koordinasyonlarını sağlayan 3 çekirdek olan "substontia nigra", "putamen", "globus pallidus" çekirdeklerini tanımlayan "Bazal Ganglionlar" olarak belirledi. Bazal Ganglionlar grubu bugüne kadar üniversitenin özel programlarında Türk sanat müziği eserlerini çalıp söyleyerek izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

HASTALAR İÇİN KONSER
Kurdukları müzik grubunun ismini beyin çekirdeklerinden almalarının sebebini açıklayan grubun "substontia nigra"sı Ayşe Özkahraman "Bizler müziğe gönül vermiş doktor adaylarıyız ve her birimiz ileride çok başarılı beyin cerrahları olmak istiyoruz. Beyin üzerine çalışma yapan 3 doktor adayının ortaya çıkarttığı müzik grubu da bundan bağımsız olamazdı. İlk etapta grubun ismi çevremizdekilere farklı gelebiliyor ama sebebini açıkladığımızda olumlu tepkiler alıyoruz" dedi. Kullandığı kemanını dedesinin 40 yıl önce konservatuarı kazanan annesine aldığını, şimdi ise aynı kemanı kendisinin kullandığını anlatan Özkahraman,"Bu keman benim için çok önemli çünkü annemin yadigarı. Annem konservatuarı kazandığında dedemin ona hediye olarak aldığı bu keman annem eğitimine başlayamayınca kullanılmadan kalmış. O kemanı ilkokul günlerinden beri ben çalıyorum" diye konuştu. Kurdukları grupla bugüne kadar üniversitedeki arkadaşlarına ve hocalarına özel programlarda mini konserler verdiklerini belirten grubun "putamen"i Ali Hakan Konuş ise şimdiki hedeflerinin beyin hastaları için çalmak olduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde bu konserlere başlamayı planladıklarını belirten Konuş "Bugüne kadar keyifli mini konserler verdik. Bundan sonraki hedefimiz ise beyin hastaları için yardım geceleri düzenlemek ve onlara yataklarında konserler vererek müzikle terapi yöntemini denemek" dedi. Grubun solisti "globus pallidus" yani Nafis Vural da "Bu grup sayesinde üniversitemizde rektörümüzün ve hocalarımızın karşısında konser verme şansı yakaladık. Şimdi ise daha geniş kitlelere sesimizi duyurma fırsatı yakaladık" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 doktor adayından sıra dışı müzik grubu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz