Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selçuklu Müzesi tarihe ışık tutacak

Giriş Tarihi: 29.1.2014

Gelecek ay açılması planlanan Selçuklu Müzesi'nde dünyadaki ender merkezlerde yer alan son teknoloji ürünlü donanımlar kullanılıyor

Gevher Nesibe Medresesi'nin Selçuklu Müzesi'ne dönüştürülme çalışmaları devam ediyor. Dünyadaki ender müzelerde "gerçeklik algısı"nın artırılması için kullanılan bilgisayar donanımlarının yer aldığı müzenin bir ay içinde açılması planlanıyor. Farklı ülkelerden getirilen Selçuklu minyatürleri, kıyafetleri ve tıp tarihi materyalleri de müzenin teşhirinde sergilenecek eserler arasında yer alıyor. Müzenin, Türkiye'nin her yerinden ziyaretçi ağırlayacağını belirten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, "Selçuklu Müzesi oluşturmak istediğimiz Kültür Yolu'nun başında bulunuyor. Bu yolda ne kadar tarihi eser varsa, onların ayağa kaldırılması ve fonksiyon üstlendirilmesine çalışıyoruz" dedi.

DERİNLEMESİNE BİLGİ
Ziyaretçilerin Selçuklular hakkında derinlemesine bilgi sahibi olacağını ifade eden Özhaseki, "Köklerimiz Selçuklular'a dayanıyor, fakat ne yazık ki bu medeniyete ait bir müze yok. Biz, Kayseri olarak köklerimize sahip çıkıyoruz. Bitince Türkiye'nin her tarafından görmeye gelecekler. Şehrimize hayırlı olsun" diye konuştu.

HOLOGRAMI TEST ETTİ
Çeşitli birimleri gezen Başkan Özhaseki'ye, ziyaretçilerin Selçuklu kıyafetlerini hologram marifetiyle üzerlerinde görebilecekleri donanım da gösterildi. Birbirinden ilginç bölümlerin yer aldığı müzenin Tıp Tarihi Bölümü'nü de gezen Özhaseki, günümüzden 800 yıl önce kullanılan tedavi yöntemleri ve tedavi odalarını gezdi. Özhaseki, su üzerinde yürüme hissi uyandıran uygulama ve suyla tedavi yöntemlerini de test etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuklu Müzesi tarihe ışık tutacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz