Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antika tutkusu müze eve dönüştü

Giriş Tarihi: 4.2.2014 16:23 Güncelleme Tarihi: 4.2.2014 16:24

Yozgat'ta, çocukluğundan itibaren eski eşyaları biriktiren antika meraklısı Feriz Ünaloğlu, kiraladığı evi müzeye dönüştürerek antika eşyaları sergiliyor. Ünaloğlu: "Bazılarını dostlarım hediye etti, bazılarını da satın aldım, bu şekilde bunlara emek verdim. Evde 3 bine yakın antika eşya bulunuyor"

Yozgat'ta babasından kalma kehribar ağızlığı saklayarak başladığı antika merakını yıllar geçtikçe geliştiren Feriz Ünaloğlu, eski eşyaları kurduğu müze evde saklıyor.

Ünaloğlu'nun müze evinin bahçesinde 1950 model otomobiller, içinde de ince dalgalı tarihi radyolara kadar 3 bine yakın antika eşya bulunuyor.

Bir kamu kurumunda memur olarak çalışan Feriz Ünaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süre oturduğu evde sakladığı antika eşyalar çoğalınca ikinci bir ev daha kiralamak zorunda kaldığını söyledi.

Eski radyolardan plaklara, tüfeklerden Erol Evgin'li taş plaklara kadar yüzlerce antika eseri bir dairede topladığını anlatan Ünaloğlu, eşyaların bakımlarını özenle yaptığını ifade etti.

Antika merakının çocukluğunda başladığını belirten Ünaloğlu, babasının kehribar ağızlığını "hatırası var" diye saklamaya başladığını dile getirdi.

Yaklaşık 40 yıl öncesine dayanan antika merakına dostlarının da katkıda bulunduğunu söyleyen Ünaloğlu,"40-45 yıl önceydi, daha 5-6 yaşlarındaydım. Babamdan kalan kehribar ağızlığı saklarken, diğerleri peşini takip etti. Bazılarını dostlarım hediye etti, bazılarını da satın aldım bu şekilde bunlara emek verdim. Evde 3 bine yakın antika eşya bulunuyor" dedi.

Eski eşyaların büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Feriz Ünaloğlu, şunları anlattı:

"Müze evimi dostlarımla paylaşıyorum mutlu oluyorum onları da mutlu ediyorum. İnsanlar hatıralarını görüyor. Kimi 'babaannemin dikiş makinesi', kimi de 'dedemin radyosu' diyor. Bu şekilde güzel hatırlar oluyor. Koleksiyonum içinde radyo, çakmak, bıçak, model maket araba, plak, birkaç tane motosiklet var. 49 model motosiklet çok ilgi görüyor. İçlerinde en eskisi maliyeden aldığım el yapımı bir tüfek. En ilgimi çeken 46 model İngiliz yapımı radyo. Uğraşılırsa, frekans bulunursa çalışır. Elektronik malzemeleri için de uğraşmak lazım. Bütün destekleyenler de bu kültüre hizmet etmiş oluyorlar."

Ünaloğlu, ikinci bir evde özel olarak muhafaza ettiği antika eşyalarının temizlik ve bakımında en büyük desteğinin eşi olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antika tutkusu müze eve dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz