Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kelebekler, hoşgörü kentinde aşk için kanat çırpacak

Giriş Tarihi: 21.2.2014 15:51

Konya'da, dünyanın farklı ülkelerinden kelebek türlerinin, yumurta döneminden ölümüne kadar geçen yaşam döngüsünün sergileneceği, "Kelebekler Vadisi ve Aşkın Kanatları Müzesi"nin tamamlandığında yılda 800 bin ziyaretçiyi ağırlaması hedefleniyor.

Hoşgörü kenti Konya'da, Selçuklu Belediyesi'nce yapımına başlanan, Kelebekler Vadisi ve Aşkın Kanatları Müzesi'nin yılda 800 bin ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Farklı kıtalarda yaşayan kelebek türlerinin, yumurta, pupa, tırtıl ve ergin formlarının bulunduğu koleksiyonların sergileneceği müzede, kelebekler hakkında bilgi veren interaktif ekranlar da yer alacak.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaptığı açıklamada, eğitim ve kültürel alanların yanı sıra sosyal alanda da birçok çalışma yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda, Kelebekler Vadisi ve Aşkın Kanatları Müzesi ile Türkiye'ye örnek marka proje yürüttüklerini belirten Altay, 385 bin metrekarelik alanda Konya'nın en büyük parkının inşa edildiğini dile getirdi.

Parkın birinci etabının tamamlandığını ifade eden Altay, "Parkımız şehrin içinde, ziyaretçilerin rahatlıkla ulaşabileceği bir bölgede inşa edildi. İnsanımızın günlük ihtiyacını karşılayabileceği piknik, spor, yürüyüş alanları ve çocuk eğlence bölümleriyle, bir şehir parkı oluşturuldu" dedi.

Kelebek temalı inşa edilen parkın ikinci etabında, Aşkın Kanatları adlı kelebek müzesinde çalışmaların devam ettiğini anlatan Altay, yurt dışından getirilecek kelebek türlerinin, 7 bin metrekarelik bu alanda oluşturulacak botanik parkta uçarken görülebileceğine işaret etti.

"Yaz ve kış aylarında kelebeklerin uçuşuna şahitlik edeceğiz"

Altay, kelebeklerle Konya arasında ilişki kurmak gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Konya bir aşk, bir Mevlana şehridir. Semazenler de aslında aşkla dönen kelebekleri ifade eder. Konya önemli bir tasavvuf şehridir. Kelebeklerin yaşam döngüsü de aslında tasavvufta 'insan-ı kamil'e erilmesi için geçirilen 40 günlük süreye benzer. Önce kurtçuk olarak dünyaya gelen kelebek, dünyayla ilişkisini koza vasıtasıyla keser ve ortaya müthiş bir canlı çıkar. Tasavvufta da önemli insanlar, 40 gün dünyayla ilişkilerini keser ve tüm kötülüklerden arınır. Dolayısıyla kelebekler en çok Konya'ya yakışır. Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın da en büyük kelebek uçuş alanını yapıyoruz. Yıllık 800 bin ziyaretçinin gelmesini hedefliyoruz. 50 milyon liraya mal olacak projenin şu anda park kısmı tamamlandı. Kapalı uçuş alanıyla, kelebeklerden oluşan bir koleksiyonu içinde barındıran doğa müzesinin yer aldığı, mimarisiyle de çok şık bina inşa ediyoruz. Kelebekler açık alanda değil, Aşkın Kanatları Müzesi'nde oluşturacağımız botanik parkta uçacak. Bu park, Uzakdoğu ikliminde 34 derece sıcaklık ve 85 derece nemde tutulacak. Yaz ve kış aylarında kelebeklerin uçuşuna şahitlik edeceğiz. En önemli turizm sezonumuz Şeb-i Arus haftası olan 10-17 Aralık'ta gelen ziyaretçiler, kış mevsimi olmasına rağmen parkımızı gezebilecek."

Özellikle İngiltere ve Fransa gibi birkaç ülkede de kelebeklerle ilgili güzel mekanların var olduğunu aktaran Altay, parkın Konya'nın marka değerine çok önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Bu yapıyla, Konya'ya gelenlerin ziyaret edeceği yeni alanlar oluşturulduğuna dikkati çeken Altay, "Konya'nın en önemli problemi; Hz. Mevlana için gelen ziyaretçilerin vakit geçireceği başka alanlar bulamaması. Biz de kentin turizmine önemli katkı sağlayacak bu mekanı inşa ettik. Kelebekler Vadisi ve Aşkın Kanatları Müzesi, inşallah 2014 yılı sonunda hizmete açılmış olacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kelebekler, hoşgörü kentinde aşk için kanat çırpacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz