Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayrettin Yenel :Akdogan ve altyapı

Giriş Tarihi: 13.3.2014
Niğde istiyor. Herkes bu sloganı geçtiğimiz yerel seçimler öncesinde AK Parti'den Belediye Başkan Adayı olan Faruk Akdoğan'ın seçim öncesi propaganda çalışmalarında gördü.
İstatistiklere bakıldığında geçmiş dönemlerde iktidara paralel bir belediye başkanı seçimi konusunda tercih yapmayan Niğdeli seçmen, 2009 yılında bu kez Akdoğan'ı seçerek uzun bir dönemsel aradan sonra iktidarla aynı paralelde bir belediye başkanı seçmiş oldu.
Zaman hızlı akıp gitti. Şimdi ise 30 Mart mahal- li seçimleri kapımızda diyebiliriz. Seçmenler görevini sürdüren belediye başkanlarının bu göreve tekrar talip olması halinde O'nu görev süresi içerisinde halka verdikleri hizmetler açısından değerlendirir. Bilinçli seçmen tüm bunlar yanında, göreve talip olan başkanın önümüzdeki dönemler için yapmayı planladığı yeni projeler ve hizmetlerine de öncelikli olarak bakar. Çünkü seçmen oy vereceği kişinin daha önce kendisine verdiği sözü yerine getirip getirmediğine çok büyük bir önem verir ve bu onun tercihini etkileyen en önemli kriterlerden biridir.
Başkan Akdoğan, yaptığı her toplantıda, medyada çıkan her haberinde seçim öncesi verdiği sözlerden daha fazlasını gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Bu nedenle sizlerle birlikte, Niğde'de son beş yılda yapılan ve kentin geleceğini ilgilendiren birkaç konuya göz atmak istiyorum.
Niğde'nin çok uzun yıllar hiç dokunulmayan, içme suyu ve kanalizasyon altyapısı Akdoğan'ın göreve geldiği ilk yıllarda çözülen sorunlar arasına girdi. Halkın sağlığı açısından öncelikli olarak yapılması gerekenleri projelendiren Akdoğan, yıllardır hiç değişmeyen ve kanserojen madde içeren asbestli su borularının tamamına yakınının değiştirilmesini sağladı.
Boruların değişmesi ile su basıncı yükseldi ve yaz dönemlerinde yaşanan su kesintileri de böylece ortadan kalkmış oldu. Bu çalışmaların en önemlisi ise yine insan sağlığını çok ciddi olarak etkileyen ve kansere de neden olduğu bilinen arsenik maddesinin içme suyundan temizlenmesini sağlayan bir sistemin devreye alınmasıdır.
Bu çalışmalar, daha önce sık sık kesilen sular, patlayan ve tıkanan kanalizasyonlar göz önüne alındığında; şu an pek göz önünde olmasa da Niğde'nin altyapısı açısından çok önemli birer yatırım olarak değerlendirilebilir.
Başkan Akdoğan, göreve gelişinin ardından daha önce asfalt kalitesi açısından sürücülerin büyük tepkisine neden olan ana cadde ve sokaklardaki delik deşik yolları, altyapıdaki düzenlemelerin ardından otoban kalitesine yükselterek kentin uzun yıllar görmediği bir yol konforunu Niğdelilere sundu diyebiliriz.
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'ın ilk yıllarda yaptığı bu kapsamdaki çalışmalar yer altına yapılan yatırımlar olması nedeniyle insanlar tarafından ilk bakışta pek önemsenmese de, belediye başkanları açısından gurur verici çalışmalardır. Birçok belediye başkanı görev süresi içerisinde maliyet olarak çok büyük olan bu yatırımlara önem vermez.
Akdoğan kendisini çok daha ön plana çıkarabilecek ve göz önünde tutabilecek, yatırımlar yanında, toprağın altına da yatırım yaparak, büyük bir cesaret örneği gösterdi diyebiliriz.
Belediyelerin yapmaları gereken asıl işler kapsamında değerlendirilen altyapı çalışmalarına, Niğde'de çok uzun yıllar yeterince önem verilmemiştir. Akdoğan, göreve gelmesinin ardından her bölgeden gelen sorunların mevcut altyapı ile istenilen ölçülerde çözülmeyeceğini anlamış ve öncelikli olarak kentin altyapı sorununu çözmüştür.
Selam ve saygılarımla.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayrettin Yenel :Akdogan ve altyapı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz