Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tescilli konuk odaları restore ediliyor

Giriş Tarihi: 18.3.2014 11:00

Sivas'ta tarihi eserlerin korunmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiren İl Özel İdaresi, il genelindeki köylerde bulunan tescilli konuk odalarının restorasyona alınması için de çalışma başlattı.

İl Özel İdaresi İmar Kentsel İyileştirme Müdürlüğüne bağlı Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından yürütülen projeler kapsamında; Sivas'ta tespiti yapılan konuk odalarına katkı payı desteği verilerek onarımı gerçekleştirilecek.

İl genelinde tarihi konakların onarımlarının yanı sıra köylerde bulunan konuk evleri için de yoğun bir çalışma sürdüren Koruma Uygulama Denetim Bürosu, merkeze bağlı Söğütcük ve Koyuncu köylerindeki tescilli konuk evlerini aslına uygun bir şekilde onaracak. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, tarihi eserlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında idare olarak önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. İl genelinde birçok konağın İl Özel İdaresi katkıları ile onarılarak turizme kazandırıldığını belirten Ayhan, bir taraftan da köylerdeki konuk odalarının restorasyona alınması için proje çalışmaları başlatıldığını kaydetti.

Merkezde olduğu gibi kırsalda da önemli tarihi yapılar bulunduğunu, bu eserlerin yok olmadan ayağa kaldırılmasının önemli olduğunu vurgulayan Ayhan, 'Sivas İl Özel İdaremiz köylerimizdeki konuk odalarının yok olmaması ve yaşatılması için çalışma başlatmıştır. Konuk odaları kültürümüzün devam ettirildiği, örf adet ve geleneklerin aktarıldığı yerlerdir. Türk misafirperverliğinin birer simgesi olan konuk odalarımız köylüler ve halk arasında sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın örneği olarak gösterildiği yerlerdir. İlimizde 21 adet tescilli konuk odası bulunmaktadır. İdaremiz Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu, Sivas'ta bulunan tescilli konuk odalarının projelerini hazırlatarak restorasyonlarını yapmaya başlamıştır. Bunlardan Damlacık Köyü Konuk Evi restorasyonu tamamlanırken, Söğütcük ve Koyuncu konukevlerinin proje çalışmalarında ise son aşamaya gelinmiştir' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tescilli konuk odaları restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz