Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şebinkarahisar Akdeniz'e bağlanıyor

Giriş Tarihi: 27.3.2014 12:01

Giresun Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Karadeniz'i Giresun-Şebinkarahisar-Sivas üzerinden Akdeniz'e bağlayacak karayolu projesinin bu yıl başlayacağını ve 550 milyon lira ödenek aktarıldığını söyledi.

Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı'nın hazırladığı ve bu yıl yatırım programına alınarak 550 milyon lira ödenek aktarılan Giresun-Şebinkarahisar-Sivas karayolu artık ihalesi için gün sayıyor. Bölgenin ekonomik anlamda gelişimine de büyük katkı sağlayacak, yöreyi Akdeniz'e bağlayacak olan projede kışın neredeyse hemen hemen her gün kapanan 2 bin 200 rakımdaki Eğribel çilesi de son buluyor.

Eğribel'e 5 bin 985 metre uzunluğunda iki ayrı çift tünel, 5 bin metre uzunluğunda Pınarlar tünelleri, toplam uzunluğu 6 bin metre 19 adet tek tüp lokal tüneller ile Şuşehri-Dereli arasına 140 kilometrelik yol yapılacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Giresun-Şebinkarahisar karayolu 120 kilometreden 89 kilometreye düşecek. Yaklaşık 2 saat süren yolculuk 1 saate inecek. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bu yılın ortalarında ihaleyi yapması beklenirken projenin 4 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.


BÖLGENİN EN BÜYÜK ŞEHİR MEYDANI

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın projeyi çok yakından takip ettiğini ve müjdelediğini kaydetti. "O yol bittiğinde büyük sıçrama yapacağız" diyen Yılanca, "Hem ekonomik hem de sosyal anlamda kaderimiz değişecek" dedi.

Yılancı, Şebinkarahisar'a son derece modern bir Kültür ve Alışveriş Merkezi kazandırdıklarını da vurgulayarak, şunları söyledi: "Eski hastane binasının bulunduğu 5 dönümlük arazinin üzerindeki Sağlık Bakanlığı tahsisini kaldırdık. Yeri bize ait olan Atatürk Çarşısı'nı da yıkacağız. Burada ortaya çıkacak 8 bin 500 metrekarelik araziye bölgenin en büyük 'Şehir Meydanı'nı kuracağız. Yapımına bu yıl başlıyoruz." İlçeye ayrıca en büyük park ve rekreasyon alanı kazandıracaklarını müjdeleyen Yılancı, "Biroğul Mahallesi'ndeki Çatalgöl Park ve Rekreasyon projesini hayata geçireceğiz. Halkımızla birlikte 2023'ün Şebinkarahisar'ını kuracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şebinkarahisar Akdeniz'e bağlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz