Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DPÜ’de ilk organ nakli

Giriş Tarihi: 28.3.2016
DPÜ’de ilk organ nakli

Kütahya DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk organ nakli yapıldı. Fedakâr anne oğluna böbreğini verdi

Kütahya'da sağlık alanında yine bir ilke imza atıldı. Geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı tarafından organ nakli için ruhsatlandırma alan D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk nakiller de yapıldı. Kütahya böylelikle Türkiye'de organ nakli yapılan sayılı illerden birisi haline geldi. D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 71 yaşındaki Nazife Ayaklı'dan alınan böbrek, 47 yaşındaki oğlu Arif Ayaklı'ya nakledildi. Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. İsmail Zehir; sağlıkta dönüşümle bir çok konuda hizmet vermeye başladıklarını ve son 7-8 aydır nitelikli hizmetin arttığını ifade etti. Zehir, "Dumlupınar Üniversitesi ile yaptığımız afiliasyondan sonra nitelikli hizmetlerin daha da fazlalaştı. Anjiyo, KVC ameliyatları gibi bir çok değişik ameliyat yapılmaktadır. En son 3 ay önce Organ Nakli ile ilgili Sağlık Bakanlığı'nda ruhsatlandırma almıştık. İlk iki vakamızı da geçtiğimiz hafta yaptık" diye konuştu.

DEV KADROYA TEŞEKKÜR

KHB Genel Sekreteri Uzm. Dr. İsmail Zehir, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ve DPÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural yaptıkları ortak açıklamada "Organ naklinin gerçekleşmesinde emeği geçen D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimine, Organ Nakil Ekibi'ne, hastalarımızı nakil öncesi ve sonrası hazırlıklarını takiplerini gerçekleştiren Nefroloji Birimi'ne, Anestezi, Ameliyathane ve Yoğun Bakım ekibine teşekkür ediyoruz" dedi. Açıklamada "Organ Nakil Sorumlusu Doç. Dr. Şahin Kabay, Yrd. Doç. Dr. Faik Yaylak, Uzm. Dr. Burak İşler, Anestezi Uzmanı Dr. İlker İtay, Organ Nakli Koordinatörü Dr. Korhan Sunar tarafından hastanemizde ilk organ nakli operasyonu gerçekleştirilmiş ve hastalarımızı nakil öncesi ve sonrası Hastanemiz Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Erim Gülcan ile Uzm. Dr. Veysel Kıdır takip etmiştir. Kendilerini kutluyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz" denildi. Doç. Dr. Şahin Kabay ise büyük bir ekiple çalıştıklarını vurgulayarak, "Hastanemizde organ naklinde büyük bir ekiple çalışıyoruz. İlk vakalarımızı gerçekleştirdik. İlk nakil, böbrek nakli oldu. Şu an için hastalarımızın durumları gayet iyi. Bir sıkıntıları yok" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
DPÜ’de ilk organ nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz