Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ETTOM girişimci yapacak

Giriş Tarihi: 28.3.2016
ETTOM girişimci yapacak

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen üniversitedeki akademik bilginin, kurdukları Teknoloji Transfer Ofisi (ETTOM) sayesinde ekonomiye kazandırılacağını söyledi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni SABAH'a anlattı. Prof. Dr. Gönen, üniversite ile sanayi arasında her alanda köprü kurmaya çalıştıklarını ifade ederek, öğrencilerdeki girişimcilik ruhunu da canlandırmaya çalıştıklarını belirtti.

Teknoloji transferi nedir? ETTOM bu alanda nasıl hizmet ediyor? Üniversitelerde Teknoloji Transferi, bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan buluş ve yenilikçi ürünlerin ticarileşme sürecini baştan sona kapsayan destek hizmetleri bütünüdür. ETTOM, akademik birikime dayalı olarak üretilen bilginin, iş dünyasında özellikle endüstride kullanılması, ulusal ve uluslararası finansal destek programlarından daha etkin bir biçimde yararlanılması, üretilen bilginin topluma yayılması ve ticari ürüne dönüştürülmesi, fikri ve sınai mülkiyet haklarının yönetilmesi, akademik girişimciliğin teşvik edilmesi ve ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. ETTOM, kamu-üniversitesanayi ilişkilerinde kazandığı deneyimlerini akademisyenler, araştırmacılar, bölgedeki sanayi sektörlerinin tüm kesimleri, kamu kurum ve kuruluşları ile girişimcilere sunarak çalışmalarını sürdürüyor.

ETTOM kapsamında hangi aktiviteler yapılıyor? ETTOM kapsamında girişimcilik kültürüne katkı olarak özellikle genç girişimciler için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak girişimcilik ve yenilikçilik konulu film gösterimleri yapılıyor. KOSGEB ve TÜBİTAK işbirliği ile Girişimcilik Sertifika programları düzenleniyor. Bu programlarda girişimci insan kaynağının yetişmesinde önemli adımlar atılıyor ve farkındalığın ötesinde şirket kurulması süreci için yeterli donanımda bireyler yetiştiriliyor. Ayrıca düzenlenen fikir kamplarına ESOGÜ, Anadolu Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nden katılan öğrenciler ile sadece şehrimize değil diğer illere de hizmet verilen bir yapı oluşturuldu. Oluşturulan ön kuluçka ve kuluçka merkezleri ile ESOGÜ Meşelik Yerleşkesi'nde bulunan Teknopark'ın entegrasyonunun sağlanması ile öğrencilerin iş fikirlerinin ileri düzeye taşınmasında önemli bir sistematik yaklaşım geliştirildi.

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERİLİYOR

Bu eğitimlerde sadece fikir üretmenin bir şirket kurmak için yeterli olmadığını ve şirket kurulma ve işletilmesi sürecinde ihtiyaç duyacakları bilgileri edinmelerinin zorunlu olduğu kendilerine ifade ediliyor. ESOGÜ Meşelik Yerleşkesi'nde bulunan Ön kuluçka "Larva" ve hızlandırıcı "Pupa" da TÜBİTAK desteği ile kurulan "EGG'A, ESOGÜ Girişimci Güçlendirme Ağı" projemiz ile her eğitim öğretim döneminde 90 lisans ve lisans üstü öğrenci ve 30 akademisyene girişimcilik eğitimleri veriliyor. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayanlar TÜBİ- TAK ve KOSGEB onaylı sertifikalarını alıyor.

Projeleriniz var mı? Hangi kurumlarla ortak çalışıyorsunuz? ETTOM aracılığı ile üniversitemiz çeşitli protokoller imzaladı. Bu protokollerin paydaşları Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü, TAİ, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Savronik A.Ş, TUSAŞ ve Isıdem A.Ş, Eti Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.'dir. Protokoller işbirliği ve Ar-Ge çalışmalarının birlikte planlanması ve yürütülmesi amacı ile imzalandı. ETTOM, Eskişehir Sanayi Odası ile işbirliği yaparak "Osmangazi İşbirliğim" ve "İhracat Yapıyorum" projelerini hayata geçirdi. Ayrıca ESOGÜ, ESKAM, ESO, TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu iş birliğinde "Bölge İhracatının Kapasite Artırımı Projesi" ve İŞ-KUR, BEBKA, ESO işbirlikleri ile "ESOGÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi mezunlarının Eskişehir sanayisinde istihdamlarını artırmak üzere öğrencilerin beşeri ve sosyal sermayelerini geliştirecek yol haritasının belirlenmesi" projesi başladı. Geçtiğimiz yıl Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin 33 Kamu-AB Fonu Olmayan, 39 TÜBİTAK-ARDEB, 5
TÜBİTAK-TEYDEB, 2 SAN-TEZ ve 3 diğer projesi bulunuyor.

KOBİ'LERE BÜYÜK DESTEK

"Projelerin ortak amacı üniversitemizin teknoloji transfer sisteminin daha güçlü hale gelmesi ve önce bölgesel sonra ulusal ve uluslararası düzeyde üniversite-sanayi işbirliklerinin geliştirilmesi. ESOGÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu'nun desteklediği projeler arasında üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi amacı ile yüzde 25 sanayi desteği ve yüzde 75 üniversite katkısı ile yapılan projeler hayata geçirildi. Bu projeler 200 bin TL bütçeli olup üniversitemizin şehrimizdeki KOBİ'lere yönelik önemli katlılar sunmaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ETTOM girişimci yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz