Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En lezzetli yarışma

Giriş Tarihi: 29.4.2016
En lezzetli yarışma

Haftası kapsamında düzenlenen yemek yarışmasında ev kadınları en güzel yöresel yemeği yapmak için birbirleriyle yarıştı. ’ın yöresel yemekleri hem göze hem damağa hitap etti

lı ev kadınları, anneanne ve babaannelerinden öğrendikleri, günümüzde hala sofralardan eksik olmayan yemekleri görücüye çıkardı. Aksaray'ın yöresel yemeklerini ortaya çıkarmak ve Türk mutfağına kazandırmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen yöresel yemek yarışması büyük ilgi gördü. 40 kişinin katıldığı yarışmada birbirinden lezzetli yemek ve tatlı çeşitlerini değerlendiren jüri üyeleri, puan vermekte zorlandı. Yarışmacılar tarafından hazırlanan 40 yemek ve 25 tatlı çeşidi, jüri üyeleri tarafından lezzet, sunum ve yöresellik kategorisinde değerlendirmeye alındı.

JÜRİ BİRİNCİYİ SEÇMEKTE ZORLANDI
Haftası etkinlikleri çerçevesinde Aksaray Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen yöresel yemek yarışmasında, katılımcılar yemek yaparken jüri üyeleri de yarışmacılara puan vermek için yemek yapım aşamalarını dikkatlice izledi. Yarışmaya katılan kadınlar ise yaptıkları yemeklerde kullandıkları malzemeleri ve yemeklerin yapımı hakkında bilgi verdi. Yarışmada kabak dolması, madımak, yeşil mercimek cacığı, sini, soğan öldürmesi, tavuklu ufak, pelise, aside, hazır avrat, düğün yemeği, pekmezli un helvası ve inceelek tatlısı başta olmak üzere çok sayıda çeşit yer aldı. Kültür evi bahçesinde gerçekleştirilen yarışmada Vali Şeref Ataklı, eşi Adile Ataklı, Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan yemek ve tatlı stantlarını gezerek katılımcılardan bilgi aldı. Öte yandan Aksaray Valiliği, geçmişten günümüze Aksaray yöresinin yemek kültürünü kitaplaştırıyor. 250'den fazla tarifin yer aldığı kitabın tamamlanma aşamasında olduğu belirtildi.

ÖDÜL ALDILAR
Yarışmada yemek kategorisinde 'Kapama Böreği' adlı yemeği ile Durdane Özmen birinci oldu. 'Evelik Aşı' adlı yemeği ile Eşe Aksoy ikinci, 'Madımak' yemeği ile Aynur Koyuncu üçüncü oldu. Yarışmacılara ödül ve hediyeleri Vali Şeref Ataklı tarafından verildi. Tatlı kategorisinde ise 'Gül İncelek' adlı tatlısıyla Şenay Aşçı birinci, 'Sarığı Burma ' adlı tatlısıyla Perihan Koçak ikinci, 'Pekmezli Un Helvası' tatlısıyla Adnan Ekinci üçüncü oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En lezzetli yarışma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz