Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeker’den Çiftçiye büyük hizmet

Giriş Tarihi: 17.7.2016
Kayseri Şeker’den Çiftçiye büyük hizmet

Orta Anadolu’daki en büyük çiftçi kuruluşlarından Şeker, Boğazlıyan, Develi ve Şarkışla’ya 40 milyon liraya toplam 80 bin ton kapasiteli, lisanslı depolar yaparak çiftçinin hizmetine sunuyor

Bundan 5 yıl önce batmakta iken uygulanan mali disiplin ile düzlüğe çıkan Şeker, sektörel gelişmeleri yakından takip ederek, çiftçinin tohum, gübre, yakıt, sulama teknolojileri, söküm ve nakliye sorunlarının çözülmesi, desteklemelerin zamanında yapılması sayesinde çiftçinin fabrikasına olan güvenini tekrar sağladı. Bu sayede şeker pancarı ına ilgiyi arttıran Kayseri Şeker, lisanslı depo yatırımları ile de çiftçinin ürününün gerçek değerini bularak en iyi şekilde değerlendirilmesi ve muhafaza edilmesini sağlıyor. Lisanslı depolar ürün bankacılığı ile tarım sektöründe yeni bir çığır açarak Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu'na istinaden çıkarılan 'Elektronik Ürün Senetleri' ile güvenilir ve kolay ticaret hedefleniyor.

ÇİFTÇİ KALKINACAK
Kayseri Şeker'in çiftçisini kalkındıracak ve aynı zamanda ülke ekonomisine katkı sağlayacak planlı yatırımlarından olan ve halk arasında Ürün Bankacılığı olarak da bilinen lisanslı depo yatırımlarının 10 ay gibi bir kısa bir sürede tamamlanıp çiftçilerin hizmetine sunulması, Kayseri Şeker'in ekonomik gücünün bir göstergesi olarak değerlendirildi. Lisanslı depo çalışmalarını yerinde inceleyen Kayseri Şeker yöneticileri, Boğazlıyan'daki lisanslı depolarda ürün tesliminde izlenecek yol ve yapılacaklar hakkında bilgi aldı. Geziye Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin , Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Pancar Kooperatifi Başkanvekili Avni Hokkaömeroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Harun Halıcı, Denetim Kurulu Üyesi Menderes Baran, Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın Yönetim Kurulu üyeleri Hurşit Dede, Niğmetullah Sevim, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli ve diğer yetkililer katıldı.

EKONOMİK GÜCÜMÜZ
Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, bu yatırımların Kayseri Şeker'in ekonomik gücünün ifadesi olduğunu belirterek, "Bu sayede çiftçinin ürünlerinin en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyoruz. 10 ay önce temeli atılan lisanslı depolar bugün tamamlanmış oldu. Lisanslı depolarımız sayesinde üyemiz olsun ya da olmasın bölgemizdeki tüm çiftçilerimizin üretmiş olduğu buğday, arpa, yulaf gibi ürünlerin sınıflandırılması ve muhafaza edilmesinde yetkili olacağız. Çiftçimiz lisanslı depolarımızdan kiralama yoluyla yararlandığı gibi kanunen tanınan avantajlardan da yaralanarak, vergilerden muaf olacak. Aynı zamanda kira ücretinin yarısı devlet tarafından karşılanacak. Çiftçimiz bu sayede gelirini arttıracak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri Şeker’den Çiftçiye büyük hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz