Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeker yeni sezona iddialı giriyor

Giriş Tarihi: 23.9.2016
Kayseri Şeker yeni sezona iddialı giriyor

Şeker Fabrikası’nın 62. kampanya döneminin açılışı törenle yapıldı. Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin “Kayseri Şeker tarihinde ilk defa 2 milyon 700 bin ton pancar işleyecek” dedi

Şeker Fabrikası'nın 62. kampanya döneminin açılışı fabrika içinde yapıldı. Açılışa AK Parti MKYK Üyesi Yaşar Karayel, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, Şeker Fabrikası'nın Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, çiftçiler ve çalışanlar katıldı. 62. kampanya döneminde pancar işleme yanında şeker, melas ve küspe üretiminde rekorların yaşanacağından dolayı bu dönem 'Rekorlar Yılı' ilan edildi.

'ÇAKALLAR KODESTE'
Açılış töreninde konuşan AK Parti MKYK Üyesi Karayel, "Kayseri Şeker'in 62. kampanya dönemi açılışını yapmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Burada çiftçinin çalışanın ve yöneticilerinin alınteri var. Kayseri Şeker Fabrikası 50 bin kişiye ekmek vermektedir. Kayseri'nin ana dinamolarından biridir. Kurulduğu günden beri Kayseri'nin ticaretine ekonomisine hep katkıda bulunmuştur. Bunları yapanlar hep şerefli namuslu insanlar olacaktır. Şunu unutmamak lazım ki bazen da kenara çekilen aslanları görmezden gelen çakallar olacaktır. Onlar ülkelerini ve kurumlarını etmeye çalışırlar ama sonuçta aslanlar ortada, çakallar kodesteler. Bizler, her zaman namuslu, şerefli yöneticilerin yanındayız. Çakallara meydan vermeyeceğiz" dedi.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA
Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin da, Kayseri Şeker'in finans çevrelerindeki kredibilitesinin arttığı ve borçlarını bitirerek ipoteklerden kurtulup kendi öz kaynakları ile yeni yatırımlara başladığını belirtti. Akay şunları söyledi: "Kayseri Şeker 62. kampanya ve Boğazlıyan Şeker de 10. kampanyası ile pek çok ilke ve rekorlara imza atıyor. Kayseri Şeker bu sene tarihinde ilk defa 2 milyon 700 bin ton pancar işleyecek. Bunun brüt tutarı 3 milyon ton. Bu bizim açımızdan rekoru ifade ediyor. Biz 2011 yılında kampanyamızı başlatırken 1 milyon 965 bin ton pancar almıştık. Boğazlıyan ve Kayseri fabrikalarımız 78 gün çalışabilmişti. 1 ya da 2 yıl sonra eski Enerji Bakanımız Taner Yıldız'ın katıldığı kampanyada şöyle bir pankart açmıştık. 'Kayseri Şeker daha fazla üretmek, çiftçisi daha fazla kazanmak, çalışanı daha fazla çalışmak istiyor. Onun için kotaya ihtiyacımız var' demiştik. Biz bu kotayı 5 yıl mücadele ederek 192 bin tondan 329 bin tona çıkarabildik." Akay "Bizim çiftçimiz bu şirketin yönetimine inandığı için, Kayseri Şeker'e güvendiği için ve Kayseri Şeker'in alın terinin karşılığını vereceğine inandığı için fazla pancar ekti" görüşünü dile getirdi.

REKOR YILI OLACAK
Akay "Bu sene kotamızdan yüzde 20 daha fazla üretim gerçekleştireceğiz. Türkiye'de bunun başka bir örneği yok. Geçen sene 6 şeker fabrikası kotasını dolduramazken Kayseri Şeker kotasını dolduran tek fabrika oldu. Bu sene de Allah'ın izni ile bunu gerçekleştirmiş olacağız. Pancardan elde edeceğimiz şeker yaklaşık 400 bin ton olacak. Bu bir rekordur. Bu kadar şeker üreteceğimiz için şeker silolarımız ve melas tanklarımız yetersiz hale geldi. Onun için ilave yatırımlar yapma mecburiyeti ortaya çıktı. Bunun sonucunda 120 bin ton melas, 540 bin ton küspe üretimi gerçekleşecek. Bunların hepsi birer rekordur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri Şeker yeni sezona iddialı giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz