X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Arı Otu Olumlu Sonuç Verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Arı Otu Olumlu Sonuç Verdi

  • Giriş Tarihi: 6.7.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
KIRIKKALE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRÜ RECEP KIRBAŞ BALIŞEYH İLÇESİNDE BİR ARI YETİŞTİRİCİSİNİN ARAZİSİNDE UYGULAMAYA KONULAN ARI OTU DEMONSTRASYONUN OLUMLU SONUÇ VERDİĞİNİ SÖYLEDİ.
Arı Otu Olumlu Sonuç Verdi

’nin Balışeyh İlçesinde uygulanan, arı otu demonstrasyonunda olumlu sonuç alındı
Kırıkkale’de 2015 yılı demonstrasyon programı çerçevesinde arıcılığı geliştirmek, bal verimini artırmak için Balışeyh İlçesine bağlı Hüseyinbeyobası köyünde arıcılıkla uğraşan Ömer Tosun’a ait 3 dekar arazide uygulanan Arı otu (phacelia tanacetifolia Bentham) demonstrasyonunda olumlu sonuç alındı. Demonstrasyon alanında incelemelerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, kentte desteklemeden yararlanan 158 arı üreticisini 10 bin 658 kovanı bulunduğunu ve bal üretimlerini arttırmaları için bu tür demonstrasyonları kurduklarını söyledi.
Arı otunun, Kaliforniya orijinli tek yıllık bir bitki olup, koloninin gücüne göre iyi bir sezonda koloni başına 5 ila 9 kg arı otu balı hasat edildiğini söyleyen Kırbaş, dekara bal veriminin 30 ila 100 kg arasında olabileceğini belirtti. Kırbaş, “Arı otu, nektar ve polen kaynağı açısından dünyanın en üstün 20 bal bitkisi arasında yer aldığı bilinmektedir. Arı otu erken ilkbaharda bölge arıcılığı için gerekli polen ve nektar kaynağı sağlama bakımından son derece uygun bir bitkidir. Arıların arı otu daha çok nektar kaynağı olarak kullandığı, bu sayede daha iyi koloni popülasyonu gelişimi sağladıklarını, arılı çerçeve sayısı, yavrulu alan miktarı ve koloni ağırlığı gibi özelliklerinde iyileşme sağladığı yapılan araştırmalarda görülmüştür” dedi.