X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Başkan Karaosmanoğlu’ndan Doğu Türkistan Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başkan Karaosmanoğlu’ndan Doğu Türkistan Mesajı

  • Giriş Tarihi: 3.7.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 17:51
TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI İBRAHİM KARAOSMANOĞLU, DOĞU TÜRKİSTAN'DA YAŞANAN OLAYLAR HAKKINDA BİR MESAJ YAYINLADI.
Başkan Karaosmanoğlu’ndan Doğu Türkistan Mesajı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, son günlerde Doğu Türkistan’da yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı.
Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, son günlerde Doğu Türkistan’da yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Karaosmanoğlu açıklamasında, “Doğu Türkistan mübarek Ramazan ayında; baskı, yasaklar ve baskınlarla gündeme gelmektedir. Doğu Türkistan genelinde 18 yaşından küçüklere dini ibadetlerin yasaklanması; memurların, Komünist Parti üyelerinin ve öğrencilerin oruç tutmalarının engellenmesi; sokaklarda yürüyen, tarlada çalışan insanlara sağlık gerekçeleri bahane edilerek oruç bozdurulması; camiye gidenlerin kimlik kontrolü yapılarak fişlenmesi, masum insanların ‘terörist’ yaftasıyla hapse atılması ve idam edilmesi; zorunlu iskân politikaları, sosyo-kültürel soykırım girişimleri kabul edilemez. Çin bu insanlık dışı uygulamalara derhal son vermelidir. Çin Hükümeti’nin insanlık dışı bu uygulamalara bir an önce son vermesi, zulüm uygulayan yöneticilerini cezalandırması, bölgede adaleti tesis etmesi... Bütün insanlığın sorumlu olduğu bir insanlık görevidir. Türk Dünyası Belediyeler Birliği; Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarında iki binden fazla yerel yönetim üyesi ile Doğu Türkistan’da sürdürülen insanlık dışı politikaları kınamakta, insanlık dışı bu uygulamaların bir an önce sonlandırılmasını talep etmekte, dünya milletlerini ve yerel yönetimlerini insanlık adına harekete geçmeye çağırmaktadır” ifadelerini kullandı.