Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayaller serbest bırakıldıkları sürece özgürdüler...

Giriş Tarihi: 28.2.2013 10:29

Senaryosunu ve yönetmenliğini Gülsün Sarıoğlu'nun yaptığı 'Düşümdeki Uçurtma' belgesel filminin galası Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı.

Tedavisi mümkün olmayan kas hastalığına yakalanan insanların yaşamını anlatan belgesel, Diyarbakır, Batman ve Van illerinde çekildi. Halk arasında düşme Hastalığı olarak bilinen bu kas hastalığı, mikrobu taşıyan kadınların erkek çocuklarında görülüyor.

Gala, Şiraz Müzik Grubunun ezgileriyle başladı. Müzik grubundan sonra açılış konuşmasını yapan Filmin Yönetmeni Gülsün Sarıoğlu, filmi şu şekilde özetledi: "Farklı bir coğrafya da farklı bir pencereden bakmak istedik. Bu pencereyi araladık çünkü umuda ve ışığa ihtiyacımız vardı. Filmde analarımızın gözü yaşlı çünkü elinde olmayan sebepten dolayı çocukları ölümü taşımakta. Genç çocuklarımız ise yaşamak istemekte. Ve kız kardeşlerim önce evlenmek, çocuk doğurmak ve daha nice çok şey istemekteler kim bilir?''

Filmin gösteriminden sonra kapanış konuşmasını yapan Türkiye Kas Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özdemir, Türkiye'nin bu hastalık karşısında ne kadar çaresiz olduğunu anlattı.

Avrupa Ülkelerinde bu kas hastalığına yakalanan insanlar için çok olanak yaratıldığını aktaran Özdemir, Türkiye'de ise durumun çok vahim olduğunu belirtti. Nörolog olması nedeniyle yaşadığı deneyimlerden dernek kurma ihtiyacı duyduğunu belirten Özdemir, bu konuda gönüllü çalışan insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini vurguladı.
Konuşmaların ardından Erol Büyükburç sahne aldı.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayaller serbest bırakıldıkları sürece özgürdüler...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz