Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiyatronun yakışıklısı artık yok

Türk Tiyatrosu'na karizması ve yakışıklılığıyla damga vuran Metin Serezli 3 yıldır mücadele ettiği akciğer kanserine dün yenik düştü. Eşi Nevra Serezli: Anma töreni yapılmamasını istedi

Uzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli (79) dün sabah saatlerinde evinde hayatını kaybetti. Eşinin uzun süredir tedavi gördüğünü söyleyen Nevra Serezli ölüm haberini "07.10'da son nefesini verdi. Ne söyleyeceğimi bilmiyorum, çok üzgünüm. Muhtemelen cenazesini salı günü Teşvikiye Camisi'nden kaldıracağız" diyerek sevenleriyle paylaştı.

EVLİLİKTE 45 YILI DOLDURDU
"7 Mart'ta 45'inci senemizi kutladık. 10 Mart'ta kaybettik" diyen Nevra Serezli, şunları söyledi: "Son anlarında hiçbir zaman şuurunu kaybetmedi. Çok ani oldu eritip bitiremeden gitti. 2.5-3 senedir kanserle mücadele ediyordu. Kesinlikle anma töreni yapılmamasını vasiyet etti. 'Beni Teşvikiye Camisi'nden kaldırırsınız' diyordu, ben de 'Saçmalama' diyordum. Ben çok yalnızım şimdi. Çoluk çocuk torun var da eş ayrı bir şey. Hak ettiği değeri gördü. Hep istediği işleri yaptı. Hep sahnede mutlu oldu. Oğullarının mürüvvetini gördü, torunlarını gördü, mutlu bir aile yaşantısı gördü. Mekanı cennet olsun..."

FUTBOLCU OLACAKTI, OYUNCU OLDU
Serezli, 1934'te dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi, Gazetecilik Enstitüsü, Edebiyat Fakültesi'nin Sanat Tarihi bölümlerinde okudu. 1954'te İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu'nda oyunculuğa atılan Serezli, Erlangen, Bristol ve Avignon festivallerine oyuncu ve Türkiye delegesi olarak katıldı. 1955'te 'Dormen Tiyatrosu'nun ilk oyunu olan 'Papaz Kaçtı' ile profesyonel tiyatro hayatına başlayan sanatçı, tiyatrodan hiç kopmadı. 50'den fazla film çevirdi, birçok dizide oyuncu ve sunucu olarak görev yaptı. Avni Dilligil, Afife Jale, İsmail Dümbüllü ve Lions En İyi Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.Serezli'nin unutulmazlar arasına girişi ilginç bir tercihe de dayanıyordu. Mahallede futbol oynarken keşfedilen ve 3 yıl Fenerbahçe'de top koşturan Serezli o günleri bir röportajında "Yazın beni A takıma çağırdılar. Ama tiyatro festivali için Avni Dilligil'e söz vermiştim. Almanya'ya gitmem gerekiyordu. 1 ay izin istedim. 'Ya tiyatro ya futbol, o zaman git bir daha gelme' dediler. A takımda oynama şerefine erişemedim, ama bu forma hayatımın en önemli şeyi oldu" diye anlattı. Metin Serezli ilk evliliğini 1957'de Nisa Serezli Ersan ile yapmıştı. Nisa Serezli Ersan'dan boşanan Metin Serezli 1968'de Nevra Serezli'yle evlendi. Çiftin Selim ve Murat isimli iki oğulları oldu. Murat Serezli, anne ve babası gibi oyunculuğu seçti. Birbirlerine sevgiyle bağlı çift, aynı sahneyi paylaşmanın mutluluğunu yaşadı.

'ÇOCUKLUK AŞKIMDI'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Hayatını sahnelere adayan Metin Serezli, tiyatronun geniş kitlelere yayılmasında büyük emek harcamıştır. Allah'tan rahmet niyaz ediyorum.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömür Çelik: Türk tiyatrosunun sevilmesinde payı olan Serezli üstat olarak hafızalarımızda yer edinmiştir.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu: Çok yönlü sanatçı Metin Serezli'nin ölümünden üzüntü duydum.
Yönetmen Haldun Dormen: Tiyatroya birlikte başladığımız Metin çok değerli bir oyuncuydu.
Oyuncu Aydemir Akbaş: Mutlu olmak istiyorsan onun gibi dostun olsun.
Oyuncu Ragıp Savaş: İstanbul beyefendisiydi. Nevra Abla'yla büyük bir aşktı onların ki...
Oyuncu Serra Yılmaz: Çok üzüldüm, çocukluk aşkımdı.

BU KLİPTE OYNAYAN BİRÇOK USTAYI KAYBETTİKBUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiyatronun yakışıklısı artık yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz