Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk kültürünü Çin'de bu merkez araştıracak

Giriş Tarihi: 25.3.2013

Türk Kültür Yılı açılışı için Çin'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Şanghay Üniversitesi bünyesinde kurulan merkezin açılışını yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türk Kültür Yılı'nın açılışı için gittiği Çin'de Şanghay Üniversitesi bünyesinde kurulan Türkiye Araştırmaları Merkezi'ni açtı. Merkezin açılmasını "tarihi an" olarak nitelendiren Çelik "Çin tarihi Türkler olmadan, Türk tarihi Çinliler olmadan yazılamaz" dedi. Aradaki mesafe yüzünden Türkler ve Çinlilerin birbirlerini doğrudan tanımayı unuttuklarını kaydeden Çelik, "Çinliler Türkleri Mısırlı araştırmacılar üzerinden tanıyor. Türkler de Çinlileri uzun zamandır İngiliz ya da Amerikalı araştırmacılar üzerinden tanıyor" ifadesini kullandı. Çelik, açılan bu merkezin Türklerin ve Çinlilerin birbirlerini doğrudan tanımasını sağlayacağını vurguladı. Açılışın ardından öğrenci ve öğretim görevlileriyle hatıra fotoğrafı çektiren Çelik'e, fahri yüksek danışman beratı da verildi.

"BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM"
Şanghay temasları çerçevesinde Çin'de öğrenim gören Türk öğrenciler ve Türkçe öğrenen Çinliler ile bir araya gelen Bakan Çelik, "Türkiye'nin en büyük tanıtımını sizler yapacaksınız. Sorumluluk artık sizindir. Bu vazifeyi size veriyoruz" dedi. Bakan Çelik'le çocuklar "Bir başkadır benim memleketim" şarkısını söyledi. Çelik, daha sonra Çin Seddi'ni ziyaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk kültürünü Çin'de bu merkez araştıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz