Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Proje yattı 100 bin doları geri ver'

Giriş Tarihi: 29.4.2013

Anadolu'nun kültürel zenginliklerini tanıtmak amacıyla başlatılan "Wind of Anatolia" projesi gerçekleştirilemeyince organizatör, modacı Cemil İpekçi'ye peşin verdiği 100 bin doların iadesi için dava açtı

Ünlü modacı Cemil İpekçi, Anadolu'nun kültürel zenginliği tanıtmak amacıyla 10 yıl önce hazırlanan "Wind of Anatolia" (Anadolu Rüzgârı) projesi sponsor bulunamadığı için yarım kalınca, mahkemelik oldu. Proje sahibi Cemil Akyol, İpekçi'ye peşin ödediği 100 bin doların iadesi için dava açtı. 2002'de Dünya Güzeli seçilen Azra Akın'ın giydiği pazen kumaştan kostümü diken modacı İpekçi, dünyanın en iyi tasarımcısı seçildi. Pazen kumaşın dünya markaları arasına girmesiyle heyecanlanan eski gazeteci Cemil Akyol, Türkiye'nin 7 bölgesini temsil eden "Wind of Anatolia" (Anadolu Rüzgârı) adlı bir projeye imza attı. Proje kapsamında Topkapı Sarayı, Efes, Aspendos, Kapadokya, Sümela Manastırı, Ağrı Dağı ve Nemrut Dağı'nın yer aldığı bölgeleri temsil eden kostümler üretilecek, müzik eşliğinde Türkiye'nin tanıtımı yapılacaktı. Türkiye'nin tüm kültürel zenginliklerini yansıtan kumaş, giysi, takı ve aksesuvarların yer alacağı proje Haziran 2006'da İstanbul'da başlayıp, Doğubayazıt'taki İshakpaşa Sarayı'nda yapılacak final defilesiyle son bulacaktı. Başbakanlık Tanıtma Fonu, yaklaşık 1 milyon dolara mal olacak tanıtım projesine destek olarak 100 bin dolar verdi.

SPONSOR BULUNAMADI

Cemil Akyol'la modacı Cemil İpekçi arasında 14 Mayıs 2003'te bu projenin hayata geçirilmesi için sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre Cemil İpekçi, 60 giysiden oluşan bir koleksiyon ile tanıtım videoları için 10 parçalık ayrı bir koleksiyon hazırlamayı kabul etti. Ünlü modacı yapacağı işin karşılığı olarak 170 bin doların 100 bin doların peşin aldı. Proje için sponsor bulma işini de Cemil İpekçi üstlendi. Ancak aradan yıllar geçmesine rağmen İpekçi proje için sponsor bulamadı. Cemil Akyol da ünlü modacıya dava açarak 100 bin doların iadesi için dava açtı. Ticaret Mahkemesi davanın Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında olduğunu belirtip görevsizlik kararı verdi. Dava şimdi Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde görülecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Proje yattı 100 bin doları geri ver'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz