Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'dan New York Filarmoni geçti

Dünyanın en eski orkestralarından New York Filarmoni Nejat Eczacıbaşı'nın 20. ölüm yıldönümünde iki konser verdi. 6 bin kişiyi mest eden orkestra ayakta alkışlandı

Şef Alan Gilbert yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın kurucusu Dr. Nejat Eczacıbaşı'nı ölümünün 20. yılında anmak için İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde iki gün üst üste iki konser verdi. Nejat Eczacıbaşı'nın hayatından kesitler içeren kısa bir film gösterimi ile başlayan ilk konsere, iş, sanat ve medya dünyasından ünlü isimler de katıldı. Konsere ilgi gösteren 6 bin kişi arasında 7'den 70'e müzikseverler vardı. Dünyanın en eski ve en önemli orkestralarından biri olarak anılan New York Filarmoni Orkestrası'nın şef Alan Gilbert yönetimindeki ilk konserinde, çağdaş eserler seslendirildi. Haliç Kongre Merkezi'ni dolduran müzikseverler, konserle birlikte, bir Avrupa prömiyerine de şahit oldu. Orkestranın Christopher Rouse'a sipariş ettiği ve dünya prömiyeri Nisan ayında yapılan "Prospero's Rooms" adlı yeni senfonisi Avrupa'da ilk kez İstanbul'da seslendirildi. Orkestra daha sonra Bernstein'ın solo keman, yaylılar, arp ve perküsyon için yazdığı "Serenat" isimli eserinde Joshua Bell'e eşlik etti. Konserin ilk yarısının ardından müzikseverler orkestra ve özellikle Bell'i dakikalarca alkışladı. Gördüğü ilgiden memnun olan Bell de konser programının dışına çıkarak, çok bilindik "Yankee Doodle Went to Town" adlı bir Amerikan ezgisini seslendirdi. İlk konser, Çaykovski'nin "Altı numaralı Senfonisi" ile tamamlandı. Konserin sona ermesinin ardından Haliç Kongre Merkezi'ni dolduran müzikseverler orkestra ve Bell'i dakikalarca alkışladı. Bunun üzerine orkestra tekrar sahneye çıkarak iki eser daha seslendirdi.

PİYANİST AX'A EŞLİK ETTİ

Dr. Nejat Eczacıbaşı'nın anısına dün düzenlenen konserde ise şef Alan Gilbert yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası, orkestra tarihinde 'Yerleşik Sanatçı' unvanına layık görülen dördüncü isim olan Emanuel Ax'a eşlik etti. Konser, Mozart'ın 36 numaralı Do Majör Senfoni'si ile başladı. Mozart'ın 25 numaralı Do Majör Piyano Konçerto'sunda piyanist Ax'a eşlik eden orkestra, İstanbul'daki ikinci konserini, orkestrasyonunu Ravel'in yaptığı Mussorgsky'nin "Bir Sergiden Tablolar" isimli eseriyle tamamladı.

BOL ÖDÜLLÜ SÜPER STAR
New York Filarmoni Orkestrası'nın ilk konserde eşlik ettiği, dünyaca ünlü keman virtüözlerinden Joshua Bell "klasik müziğin süper starı" olarak anılıyor. Aralarında Grammy, Echo Klassik, Gramophone ödüllerinin de bulunduğu pek çok ödülün sahibi Bell, son olarak "Batı Yakası Hikâyesi Suiti"nin ilk kaydı ve Bernstein'in "Serenat"ını da içeren albümü ile Grammy'ye aday gösterildi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'dan New York Filarmoni geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz