Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaslıada’nın Galası CKSM’de Yapıldı

Giriş Tarihi: 11.5.2013 12:57
Galaya, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Küçükçekmece Kaymakamı Orhan Öztürk, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Ak Parti İlçe Başkanı Temel Karadeniz ve Merhum Başbakan Menderes'in geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren avukatı Burhan Apaydın'ın Eşi Beyhan Apaydın da katıldı.

'MENDERES VE ARKADAŞLARININ SON 48 SAATİ'

Yönetmenliğini Sami Gülbaba ve yazarlığını Fatih Gülbaba'nın yaptığı oyun, bir dönem oyunu olması dolayısıyla ön plana çıkarken, Adnan Menderes'li yılların ilk kez tiyatro sahnesine konmuş olması yönüyle de önem taşıyor. Oyunda, Menderes ve arkadaşlarının Yassıada' da ki son 48 saati canlandırılıyor.

Yoğun bir katılımla galası gerçekleştirilen oyunda; Seyfullah Kartal, Vahdet Çakar, Alper Türedi, Hüseyin Santur, Eşref Seyitoğlu, Erdem Yılmaz ve Yiğit Kartal başarılı oyunculuklarıyla ilgi toplarken, Enver Başar ve Burhan Yılmaz da oyunun ışık ve dekor tasarımıyla izleyiciden tam not aldı.KARTAL 'OYUNCULUK HAYATIMIN EN İYİ PROJESİ'

Oyunda Adnan Menderes'i canlandıran Seyfullah Kartal; heyecanlı olduğunu ifade ederek, 'Bu oyun oyunculuk hayatımın en iyi projesi. Bana çok şey kattı. Vefat etmiş bir yakınımın elbisesini giyer gibi hissederek, oynuyorum.' diyerek, duygularını dile getirdi. Oyun sonunda, tüm ekip ayakta alkışlandı.

'YASSIADA'DAN YÜKSELEN SESSİZ ÇIĞLIĞI ANLATTIK'

Oyuncuları başarılı performanslarından dolayı tebrik eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, yönetmen Sami Gülbaba'ya da günün anısına çiçek verdi. Oyunu izleyenlerin ve oyuncuların duygusal anlar yaşadığı gala gecesinde yönetmen Sami Gülbaba, oyunun galasında emeği geçen Küçükçekmece Belediye Başkanı Yeniay'a teşekkür ettiği konuşmasında, şunları söyledi:

'Bu proje benim, üniversite yıllarımdan beri üzerinde durduğum bir konuydu. 'Derdim dünyadan büyük' diye bir söz vardır. Sanat 3 tiyatro ekibi olarak bizlerin de derdi çok büyük, yaslıyız. Hüzünlüyüz. Adnan Menderes ve arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. Bu oyun 'Yassıada' dan yükselen çığlığı niye duymadınız?' diye sormak için sahnelendi. Yassıada da ki bu insanlık dramı Türkiye'de ilk kez sahneye taşındı.'

KÜÇÜKÇEKMECE BLD BAŞKANI YENİAY: 'YAŞANANLARA ŞAHİT OLDUK'

Oyunu çok beğendiğini ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'da 'Milleti mahkum edenler, mahkum olmuş durumdalar. Yakın bir tarih diyeceğimiz o zaman diliminde, merhumları darağacına çıkaran zihniyet bugün mahkum olduğu gibi, o gün mahkum olarak kabul edilen millet ise hür ve özgür bir şekilde burada. Hep birlikte, orada yaşananlara şahit olduk. Menderes ve arkadaşlarını rahmetle yad ediyoruz. Mekanları cennet olsun.'diye konuştu.

SÜLEYMAN SOYLU 'TARİHİN RESMEDİLİŞİNE TANIK OLDUK'

'Bir tarihin resmedilişine tanık olduk.' diyerek, oyuncuları tebrik eden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'da ' Menderes'in oğlu Aydın Menderes, 1960 darbesinden sonra olan zamanı tanımlarken 'ara rejim' derdi. Onunla yapmış olduğumuz sohbetlerde derdimizi gönlümüzün ızdırabını ortaya dökmeye çalışırdık. Çok başarılı olan bu tiyatro oyununun son sahnelerinde anlatıldığı gibi ip ve cellat parasının derin bir hikayesi vardır. O para ve pek çok masraf idamından sonra Menderes'in ailesine gönderildi. Ailenin gücü yoktu, ödeyemedi. Halk bir zaman sonra o paranın ödenmesi konusunda açılan hesaba yardım gönderdi.' diyerek, demokrasiye halkın sahip çıktığını ifade etti.

SÜLEYMAN SOYLU 'MİLLET HİZMET EDENİ TERKETMEZ'

Soylu, oyunun, bir bilgi rezaletini ortadan kaldırmak adına gerçek tarihi anlattığını belirterek, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Adnan Menderes ve vatan için mücadele eden o insanlar o gün büyüktüler, bugün daha büyükler. Millet kendisine hizmet edeni, hiçbir zaman diliminde terk etmez. Entrikalarla, yalanlarla, dolanlarla, haksız iddialarla suçlanan kişilere bugün Fatihalarla sahip çıkan millet, bugün hizmet yapanlara da aynı sadakatla sahip çıkacaktır.' diye konuştu.

Süleyman Soylu, Menderes'in avukatı Burhan Apaydın'ın eşi Beyhan Apaydın'a da günün anısına çiçek verdi. Geçtiğimiz günlerde eşini kaybeden Beyhan Apaydın'da Burhan Apaydın'ın son anlarına dek Menderes davasını unutmadığını ifade etti.

Bu arada galanın finalinde Cennet Kültür Merkezi'ni dolduran yaklaşık iki bin seyirci oyunun yönetmenini, oyuncularını ve emeği geçenleri ayakta alkışladılar… Üç gün süreyle Cennet Kültür Merkezi'ndi oyun sergilenecek ve ardından İstanbul ve Ankara'da çeşitli tiyatro sahnelerinde de perde açacak…
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaslıada’nın Galası CKSM’de Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz