20 ülkeden 60 öğrenci sahne aldı

Giriş Tarihi: 5.6.2013 11:18 Güncelleme Tarihi: 5.6.2013 11:20

11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Muğla etkinlikleri Bodrum'da yapıldı

Türkçeder tarafından düzenlenen 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Muğla etkinlikleri Bodrum ilçesinde yapıldı.

Bodrum Antik Tiyatro'da gerçekleşen ve sunuculuğunu Ertem Şener ile Kosovalı öğrenci Ermira Krusha'nın yaptığı etkinlikte 20 ülkeden 60 öğrenci sahne aldı.

Etkinliğe Tertip Komisyonu Başkanı Ayhan Bermek, AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden, etkinliğe katılan çocukların performanslarını tüyleri ürpererek izlediklerini söyledi. Meclis'teki görevi nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde Türkçe Olimpiyatları'na katılan çocuklarla daha önce bir araya geldiğini belirten Özden, "Onlar çok yoğun bir şekilde, büyük bir heyecanla bu olimpiyatlara hazırlanıyorlar. İçlerinden bir tanesinin buraya gelmesi adeta o ilin, ilçenin buraya gelmesi gibi. Bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ise olimpiyatların Bodrum'da yapılmasının büyük önemi bulunduğunu ve kendilerini çok mutlu ettiğini bildirerek, "Türkçemiz tarihte hep barışın, kardeşliğin ve medeniyetin sembolü olmuştur. Bizim tarihimizi, kültürümüzü, medeniyetimizi bütün dünyaya yayan, Türk okullarını kuran öğretmeneleri, öğrencileri selamlıyorum. Bütün dünyada İstiklal Marşı'mızın çalınmadığı, şanlı bayrağımızın dalgalanmadığı, Türkçemizin konuşulmadığı hiçbir ülke kalmayana kadar bu hareketimiz inşallah devam edecektir" diye konuştu.

Etkinlikte Uganda'dan gelen ekip, Denizli yöresine ait halk oyununu sergilerken, Moldova, Bulgaristan grubu ise kendi yörelerine ait halk dansını sundu. Etkinliğe katılan öğrenciler '"Sevda Değil", "Seni Sordum Yıldızlara", "Şimdi Aşk Zamanıdır", "Severek Ayrılalım", "Senden Vazgeçmem", "Hatasız Kul Olmaz" şarkılarını seslendirdi.

Müezzinoğlu: Okyanus ötesindeki gönül dostlarına selam olsun

11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Edirne il etkinliklerine katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Okyanus ötesindeki gönül dostlarına selam olsun" dedi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı tarihi günlerinden birisini yaşadı. 140 ülkeden 2 binin üzerinde öğrencinin geldiği festivalin Edirne ayağına 28 ülkeden 60 öğrenci katıldı. Saat 13:00 sıralarında uzun bir konvoyla karşılanan Türkçe'nin çocukları Edirne'nin en işlek caddelerinden biri olan Saraçlar'da halkla buluştu. Farklı kıtalardan gelen öğrenciler ellerinde taşıdıkları Türk bayraklarıyla vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Edirne Valiliği, Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı'nı ziyaret eden konuk öğrenciler, Sarayiçi Er Meydanı'nda sahneye çıktı.
Yaklaşık 20 bin civarında kişinin katıldığı Türkçe Şöleni'nin sunuculuğunu Ersin Düzen ile Kırgızistan'dan gelen Malika Budur yaptı. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. Gürcistanlı öğrencilerin Bodrum, Arnavutluk'tan gelenlerin ise Silifke halkoyunu gösterisi seyircilere keyifli anlar yaşattı.

Mozambik'li Damasio Junior'un Genç Osman, Nijeryalı öğrencinin Barış Manço'nun "Anlıyorsun değil mi", Bosna-Hersekli öğrencinin ise "Kızılcıklar oldu mu" şarkısı büyük alkış aldı. Pakistanlı öğrencinin İbrahim Tatlıses'in "Usta" şarkısı yorumu er meydanını coşturdu. Kalabalığın hep bir ağızdan dile getirdiği bir daha tezahüratı nedeniyle konuk öğrenci aynı şarkıyı ikinci kez seslendirdi.

Programın ortalarına doğru plaket törenine geçildi. Festivalin Edirne ayağına sponsor olan firma temsilcileri, plaketlerini Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valisi Hasan Duruer ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim'in elinden aldı. Burada bir konuşma yapan Sağlık Bakanı, Türkülere, halkoyunlarına, güzel Türkçe'ye sahip çıkan Edirnelilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Müezzinoğlu, "Buradan gönül dostlarına, okyanus ötesindeki gönül dostlarına selamlar olsun diyorum. Dünyanın 140 ülkesinde Türkçemizi, milli marşımızı alperen ruhuyla, akıncı ruhuyla tanımadığımız, bilmediğimiz köşelere taşıyan gönül dostu öğretmenlerimize selamlar olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

TRT'de yayımlanan Seksenler dizisinin "Sami" karakterini oynayan Berat Yenilmez, Kırpınar Er Meydanı'ndaki Uluslararası Dil ve Kültür Festivali'ne katıldı. Programın ortalarına doğru sahneye çıkan Yenilmez'in dizideki gibi Trakya şivesiyle konuşması izleyicileri kahkahaya boğdu.

KIRKPINAR AĞASI HER ÖĞRENCİYE 100 DOLAR VERDİ
Festivale katılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim misafir öğrencilere jest yaptı. Geçen yıl Edirne'ye gelen öğrencilerin tamamına birer çeyrek altın hediye eden ağa, ödül geleneğini bu yıl da bozmadı. Er meydanına gelen Türkçe'nin çocuklarına 100'er dolar verdi.
Birbirinden özel performans gösteren öğrenciler programın sonunda protokol üyeleriyle birlikte sahneye çıktı. Konuk öğrenciler "Yeni bir dünya" şarkısıyla Edirne'ye veda etti.

ARKADAŞINA GÖNDER
20 ülkeden 60 öğrenci sahne aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz