"FarmVille'de köylüleri yönetebiliyorum"

Türkiye'nin Tanzimat'tan beri yaşadığı değişiklikleri derinden inceleyen, Fecr-i Ati grubunun kurucularından Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun blogunu, Kaya Genç kaleme aldı

1 Mart 2013, Ankara Fransız yapımı bir kompüterle beni yine kuş uçmaz kervan geçmez bir kasabaya gönderen müdürüme o kadar kızgınım ki! Ama bu bir fırsat da olabilir elbet. Yıllar evvel bir ruhu vardı ama nüfuz edemedin, bir kafası vardı ama aydınlatamadın, bir vücudu vardı ama besleyemedin diyerek Anadolu halkına ilgisizliğine kızdığım aydınlarımıza bu defa yol gösterebilirim belki. Bunları düşünerek bizim bürodaki eski ofis boy Mehmet Ali'nin Porsuk çayı kenarındaki kasabasına giden THY uçağına binmek üzere evden ayrılıyorum.
2 Mart 2013, Porsuk çayı yanındaki köy Aradan hiç zaman geçmemiş gibi, köye yaklaşır yaklaşmaz içimde bir sıkıntı belirdi. Burası Ankara'ya, bizim düzenli şehrimize niye hiç benzemez ki! Beni kim anlar burada? Kimler derdime deva bulur? Hangi can yoldaşı bana bir internet bağlantısı ayarlar?
3 Mart 2013, Porsuk çayı yanındaki köy Halkımız hâlâ dar kafalı, hâlâ Ankara'nın düzeninden bihaber yaşıyor. Bütün gün kahvede oturuyor, kompüterimin arkasından maymunlar, sincaplar, tilkiler gibi gelip geçen insanımıza bakıyorum... Onlar da bana bakıyorlar. Neden Jean-Jacques Rousseau değil de Ayşe Kulin okuyorlar? Üstelik henüz sosyal medyaya girmemiş halkım. İnternete eski modemlerle bağlanıyor, dairede hazırladığımız resmî web sitelerine ilgi göstermiyorlar. Bir fotoğraf galerisi tutkusudur gidiyor. Bu insanlar, Ankara'dayken hiçe saydığım, hor gördüğüm, tiksindiğim kimseler değil midir?
4 Mart 2013, Porsuk çayı yanındaki köy Bilmem beni hatırlıyor musunuz? Ben sizi asla unutmadım. Hayatınızı nasıl yaşayacağınızı size göstermek için kitaplar, söylevler hazırladım ama bunlarla hiç mi hiç ilgilenmediğinizi bu gelişimde de idrak ettim. Size karşı kine ve öfkeye benzer bir şey duyuyorum. Daha fazla bu köyde duramayacağım, ilk uçakla Ankara'ya dönmeye karar verdim.
5 Mart 2013, Ankara Bütün gün FarmVille oynadım. Şükürler olsun, burada köylüleri istediğim gibi yönetebiliyor, modern tekniklerle ekinlerden ürün alabiliyorum. Mehmet Ali'ye mesaj attım, halka FarmVille öğretmesi için talimat verdim. Lakin şu ana dek kendisinden bir cevap alabilmiş değilim.

YARIN
Sait Faik, "Hişt hişt sesi gelmiyor"

ARKADAŞINA GÖNDER
"FarmVille'de köylüleri yönetebiliyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz