Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükada'da gerçek bir Adalı'nın sergisi

İstanbullu Dr. Akillas Millas'ın sergisi Adalar Müzesi'nde gün ışığına çıkıyor. Kentin tarihine nostalji dolu bir yolculuk yapmak isteyenler "Hâlâ Hatırlıyorum" sergisini kaçırmasın

İstanbul'un ilk kent müzesi olarak 2010'da kapılarını ziyaretçilerine açan Adalar Müzesi'nin 2013 sergi serisinin ikincisi 29 Haziran'da başlıyor. Büyükada'daki müze, bu yılın ikinci sergisinde araştırmacı yazar Dr. Akillas Millas'ı ve koleksiyonunu ağırlayacak. 29 Haziran'da açılışı yapılacak olan "Hâlâ Hatırlıyorum" başlıklı sergi, 1970'den beri Atina'da yaşayan Adalı Akillas Millas'ın nadir koleksiyonlarından Adalar külliyatını içeriyor. Sergide Millas'ın çizimleri, kartpostallar, fotoğraflar, resimler ve yazıları yer alıyor. Sergi kapsamında ayrıca yapımını Adalar Müzesi'nin üstlendiği "Hâlâ Hatırlıyorum" belgeselinin gösterimi de yapılacak. Küratörlüğünü Akillas Millas ve Müze Küratörü Deniz Koç'un, sergi tasarımını ise Sera Dink'in yapacak.

TANINMIŞ HEKİMLERDEN

Adalar Müzesi'nden açılacak sergide yer alacak çizimler, kartpostallar, fotoğraflar, resimler ve yazılar, 1934'te İstanbul'da doğan Akillas Millas'ın koleksiyonlarından toplandı. Çocukluk ve gençlik yıllarını aralıksız Büyükada'da geçiren Millas, Ortaokul ve Liseyi Beyoğlu Zoğrafyon Lisesi'nde okumuş ardından da İstanbul Tıp Fakültesi'nde eğitim almıştı. Çocuk cerrahisi ve ortopedi alanlarındaki uzmanlıklarıyla Türkiye'nin önde gelen hekimleri arasında bulunan Millas'ın atletizm dereceleri de bulunuyor. Spora olan merakıyla da tanınan Millas, Türkiye'de özellikle futbolculara ilk menisküs ameliyatlarını yapan cerrah olarak da ünlenmişti. Millas ayrıca aralarında Halki (Heybeli, 1984), Prinkipo (Büyükada, 1989), Proti- Antigoni (Kınalıada-Burgazada, 1992) ve Propontis (Marmara, 1992) gibi eserlerinde bulunduğu 15'i aşkın kitap yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükada'da gerçek bir Adalı'nın sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz