Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsmet Özel şiiri bıraktığını açıkladı

Giriş Tarihi: 16.7.2013 13:11 Güncelleme Tarihi: 16.7.2013 13:40
İsmet Özel başkanlığını yaptığı İstiklal Marşı Derneği'nin sayfasından son şiirini yazdığını ifade etti. Özel, şiir yazmayı neden bıraktığını şu sözlerle açıkladı:

Özel, açıklamasının son bölümünde "Türkiye'nin bugün geldiği değil, getirildiği noktada şiirlerimi okuyabilecek narodnik kalmadı." sözlerine yer verdi.

"SON ŞİİRİM YAYINLANDI"
Bu sayfada gördüğünüz son şiirimdir. Kaç yılım kaldıysa bundan sonraki ömrümde şiir çalışmalarımı sadece müsvedde dediğim kısmını yayına salmış bulunduğum "Bir Yusuf Masalı" uğraşısına hasredeceğim. Dediğim, demeğe çalıştığım şeyi "vivir para escribir" tarzında anlamak doğru olmaz. Uğraşımın neticesine bîgâne kalmağı öğrendim.

Can Yücel ömrünün son yıllarında kendini yeşil yapraklardan (tüyden tüsten) mahrum dallarıyla meyveye durmuş Trabzon hurmasına benzetmişti. Gerçekten meyveler demeli miydik sözünü ettiğine? Zevk meselesi... Sadece zevk meselesi olsaydı değinip geçmek yeterli olacaktı. Zevklerin ve renklerin yanıbaşında bir de insanlık, medeniyet ve Türklük meselesi var. Tanzimat'la başlayan bir kültürel fiyaskonun göbeğinde zevkten dört köşeyiz. Türk milletinin şiire nazar atfedecek tıynetine ne oldu? Şairlik yolunu Maarif Vekili'nin oğlu olmanın açtığı Türkiye capcanlı yaşıyor. Bu hayatiyete karşı hayatiyet iddiası beyhudedir. Ölmek en iyisi.

Halkın Dostları dergisinin adını değiştirmek kendini Yevtuşenko'dan daha büyük gören Ataol Behramoğlu'nu çok uğraştırmıştı. Halbuki bu gün olduğu gibi o gün de benim gözümde kimin ne olduğu, beni kimin kendi gözünde nereye koyduğundan çok daha önemliydi. O günlerde ellerimi böğrümde koyan şiir uyarıcılarının şimdilerde artık kucağımdan taşmağa heveslendiği çağımda şiirime son veriyorum. Türkiye'nin bugün geldiği değil, getirildiği noktada şiirlerimi okuyabilecek narodnik kalmadı. Dahası hemen herkes bir tür ruh yamukluğunu benimsedi. Onlar şiirlerimi gün ışığına çıktığı ilk günlerden itibaren onlara okuma neş'esi bahşeden ehliyeti (lisansı) zayi etti.

İŞTE SON ŞİİR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsmet Özel şiiri bıraktığını açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz