Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bite ayakkabı giydiren sanatçı İstanbul'da

Giriş Tarihi: 17.8.2013

Saç teli içindeki gül, üzüm çekirdeği içindeki tilki gibi 3-5 milimetrelik eserleriyle tanınan Ukraynalı mikro minyatür ustası Mykola Syadristy, son sergisini 20 Ağustos'ta İstanbul'da açacak

Yalnızca mikroskopla görülebilen, 3-5 milimlik eserler oluşturarak tüm dünyada tanınan Ukraynalı mikro minyatür ustası Mykola Syadristy eserlerini ilk kez Türkiye'de sergileyecek. Ancak İstanbul'daki bu sergi, 76 yaşındaki Syadristy'nin sanat hayatının son sergisi olacak. Sergi, Aqua Florya AVM'de 20 Ağustos'tan sonra görülebilecek. Sergide pek çoğu Guinness Rekorlar Kitabı'na giren ve mikroskopla görülebilen eserlerden saç telinin içindeki gül, ayakkabı giydirilmiş gerçek bit, üzüm çekirdeğinin içinde tilki, pirinç tanesinin üzerinde yelken ve şeker tanesi üzerinde kadeh kompozisyonları yer alıyor.

57 YILIN SON SERGİSİ

Gözle görülemeyecek malzemelerle işlenen mikro minyatürleri eliyle işleyen Syadristy, ilkini 1956'da yaptığı mikro minyatürleri ile tüm dünyayı dolaştıktan sonra, son sergisini İstanbul'da düzenlemek için gün sayıyor. Syadristy, eserlerini hayatı anlatan ve "hayat yolu" ismini verdiği inişli çıkışlı halkalarda sergiliyor. İlk sergisini 1967'de açan Syadristy, en son Kanada'nın Toronto şehrinde gerçekleştirdiği sergi ile 20 günde 80 bin ziyaretçi alarak bir ilke imza attı. Türkiye'de ilk kez sanatseverlerle buluşacak olan Syadristy, herkesi Aqua Florya'da minimalize eserlerin büyüleyici dünyasına davet etti. 1937'li Syadristy, Ukrayna Kharkiv'de Sanat Koleji'nde okudu. Kharkiv Tarım Enstitüsü'nden diploma aldı. 1956'da ilk mikro eserini yaptı. "Ukrayna Halk Sanatları Onursal Ustası" ünvanına sahip. Şair Syadristy, her eserine ait bir de şiir yazdı. "Bite Ayakkabı Giydirmek Zor mu?" ve "Mikroteknik Sanatının Sırları" kitapları en çok satan kitaplar arasına girdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bite ayakkabı giydiren sanatçı İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz