Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pamuk'a 'en edebi sanat kitabı' ödülü

Giriş Tarihi: 23.10.2013

Orhan Pamuk'un hazırladığı Masumiyet Müzesi'nin kataloğu olan "Şeylerin Masumiyeti" kitabı ABD'de "en iyi müze ve sergi kataloğu" ile "en edebi sanat kitabı" seçildi

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un İstanbul Çukurcuma'da bulunan Masumiyet Müzesi'nin kataloğu olarak kaleme aldığı "Şeylerin Masumiyeti" adlı kitap, ABD'de Mary Lynn Kotz Ödülü'ne değer görüldü. Eser "en iyi müze ve sergi kataloğu" ile "en edebi sanat kitabı" seçildi. Pamuk'un 2012'de yazdığı "Şeylerin Masumiyeti" müze kataloğu olmanın yanı sıra yazarın İstanbul'da kullanılan eşyalar ve koleksiyoncular üzerine düşüncelerini de içeriyor. Pamuk, Masumiyet Müzesi kataloğunu, romanını yazdıktan dört yıl sonra yayımladı. Eser yayımlandığı zamanlarda New York Times gibi gazetelerde geniş yankı bulmuştu. ABD'nin en önemli internet gazetesi Huffington Post kitabı "sanatın ve edebiyatın en mükemmel kesişimi" olarak tanımlamıştı. Pamuk, ödülünü alırken yaptığı konuşmada edebiyat ve resmin kardeş sanatlar olduğunu kaydetti. Romanlarını okurun kafasında resimler canlandırmak için yazdığını belirten Pamuk, "Resim olmadan edebiyat; yazı ve bir metin olmadan da bir resim hayal edilemez..." ifadelerini kullandı.

BU YIL İLK KEZ VERİLDİ

Kitap İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Hollandaca çevirileriyle tüm dünyada satışta. Alanında ilk olan Mary Lynn Kotz Ödülü, görsel sanatlar ya da sanatçılar üzerine yazılmış gazetecilik, şiir, kurmaca, biyografi, tarih ve müze kataloğu olarak yazılmış eserler arasından edebi açıdan en yetkin olanına veriliyor. Bu yıl ilk defa verilen ve Pamuk'un layık görüldüğü ödülün diğer adayları "Cezanne" adlı kitabıyla Alex Danchev, "Titian"la Sheila Hale, "Âşık Sanatçılar"la Veronica Kavass ve "Bernini'nin Sevgilisi" ile Sarah McPhee oldu. ABD'de 19 Ekim'de düzenlenen ödül törenine Amerika'nın belli başlı yayınevleri ve müzeleri, kendi seçtikleri aday kitap ve kataloglarla katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pamuk'a 'en edebi sanat kitabı' ödülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz