Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskişehir kültürle yatıp sanatla kalkıyor

Giriş Tarihi: 2.11.2013 10:42

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türk Dünyası’nın kalbinin Eskişehir’de attığını belirterek, “Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir, kültür coğrafyamızın bir ucundan diğer bir ucuna, sanatla, kültürle, nağmelerle, bilgi şölenleri ve spor aktiviteleriyle bütünleşmiş durumda ” dedi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Kültür Başkentliği ile Eskişehir'in Türk Dünyasında "Dilde, fikirde, işte birlik" ilkesiyle bir gönül birliği tesis etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Vali Güngör Azim Tuna, "Ortak kültür mirası olan Türk Dünyasını geleceğe taşırken, aynı idealler için çarpan yüreklerin, Türk dünyasına ait farklı renklerin, farklı notaların aynı ahenkle şarkılara akması için de Türkovizyon Şarkı Yarışmasını Aralık ayında başlatacaklarını kaydederek şunları söyledi:

"Türk Dünyası'nın büyüklüğü, Dünya küresinde kuzeyden güneye, doğudan batıya geniş bir hayat coğrafyasına sevgi ve hoşgörüsüyle hayat vermesiyle ortaya çıkmıştır. Türk Dünyası Kültür Başkentliğinde (Mesafeler gönüllere mesafe koyamaz) diyerek "Dilde, fikirde, işte birlik" ilkesiyle bir gönül birliği tesis etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Ortak kültür mirasımızı geleceğe taşırken aynı idealler için çarpan yüreklerimizde, Türk dünyasına ait farklı renklerin, farklı notaların aynı ahenkle şarkılara akması ruhumuza gıda olacaktır.
Türkovizyon Yarışmasının ilkinin Eskişehir'de düzenlemesi Türk Dünyası'nın kalbinin attığı şehrimizin heyecanına heyecan katacaktır. Gönül mirasımızın ruhuna uygun bu şarkılar farklı ritimlerin aynı ahenk duygusuyla ses verdiği kültür mirasımızın manasına ayna olacaktır."


DÜNYANIN MERKEZİ ESKİŞEHİR

Eskişehir'in yetiştirdiği kültür elçilerinin verdiği evrensel değerlere de değinen Vali Tuna, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bağrından çıkardığı değerleriyle bir gönül şehri olan Eskişehir; Nasreddin Hoca'nın meşhur bir fıkrasında daha 13. yy.da "dünyanın merkezi" olmuştur. Bu söz mizahtır; Ancak Kültür Başkentimizin sembolü olan Nasreddin Hoca gibi, insanlığı iyiliğe davet edip, kötülükten sakındıran bir bilgenin bu sözünde elbette bir hikmet vardır. Bugün, Cumhuriyetimizin 90. Yılına tevafuk eden "Türk Dünyası Kültür Başkentliği" ve "Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği" ile Eskişehir Hoca'mızın dediği gibi (Dünyanın merkezi)dir. Gönüllerin buluşma noktasında değerlerimizin notalarla kayıt altına alınarak dillerde dolaşan nağmelerle hep bir ağızdan söylenecek olması heyecanımızı daha artırmaktadır."


ETKİNLİKLER HER ALANDA SÜRÜYOR

Türk dünyasının ve dünyanın en önemli yazarlarından biri olan Kırgızistanlı edebiyatçı Cengiz Aytmatov Bilgi Evi, Cengiz Aytmatov Heykeli ve Kırgızistan Halk Çadırı, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkenlikleri kapsamında, tarihi Odunpazarı evleri bölgesinde açıldı. Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinin, 20 ülkeden katılımcılarla konserler, bilgi şölenleri, spor aktiviteleri bulmaca gezisi, Türk toprağı Sergisi gibi çeşitli etkinliklerle sürerken, 4-8 Kasım tarihinde ise Osman Gazi Üniversitesi'nde "Türk Dünyası Kültür Değerleri" uluslar arası sempozyumu gerçekleştirilecek. Sempozyumda, Dede Korkut, Destanlar, Yazıtlar, Türkoloji çalışmaları, Nasrettin Hoca, Edebiyat, Dil, Ekonomik ve Siyasal işbirliği, Eğitim ilişktileri, Tarih, Göç ve İskan, Sosyoloji, Sanat, Sanat Tarihi, Din, İnanç ve Felsefe konuları işlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir kültürle yatıp sanatla kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz