Türkiye'nin en iyi haber sitesi

34 yaşındaki yazarın ilk kitabına 2 milyon dolar

Giriş Tarihi: 18.11.2013

ABD'li genç yazar Garth Risk Hallberg'in ilk romanının yayın hakları, 2 milyon dolara satıldı. 1970'lerde geçen polisiye türdeki romanın film hakları da daha şimdiden alıcı buldu bile

ABD edebiyat dünyası, 34 yaşındaki yazar Garth Risk Hallberg'in çıkış romanı "City on Fire"ın (Tutuşan Şehir) satış fiyatıyla çalkalanıyor. Yazarın 900 sayfalık ilk romanının yayın haklarını 2 milyon dolara ünlü yayın evi Knopf satın aldı. Yaklaşık 2 gün boyunca 10'dan fazla yayınevinin teklif üstüne teklif getirdiği kitap için pek çok yayıncı 1 milyon doları gözden çıkardı. Kitap, 1977'de New York'ta geçen polisiye bir hikâyeyi anlatıyor.

'KENDİMİZİ ALAMADIK'

98 yıllık New York merkezli Knopf Yayınevinin editörü Diana Miller, kitabın haklarını satın almadan önce yazdığı bir elektronik postada, "Bu kitap alışılmışın dışında bir hırsa, gözlem gücüne, aynı anda duygusal ve entelektüel bir cömertliğe sahip" dedi. Editörler de "Okurken kendimizi kitaptan alamadık, başka hiçbir şeye odaklanamadık" diyerek kitaba övgüler yağdırdı. Yazar Hallberg'in 6 yılda yazımını bitirdiği kitap için henüz bir basım tarihi belirtilmezken Knopf Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Sonny Mehta, "Bu geniş, ferah ve oldukça hırslı bir kitap. Bir zenginliği var ve bu yüzden 2 milyon dolar ödemekten çekinmedik" dedi.

GİZEMLİ BİR EV VE CENTRAL PARK'TA BİR SALDIRI

Yazar ajanı Chris Parris-Lamb ise kitapla ilgili yaptığı yorumda, "Kitap Manhattan'daki East Village'te terk edilmiş bir evin kilitli kapılarının ardında neler olduğu ile Central Park'ta yaşanan silahlı bir saldırının ne ilgisi olabilir sorusunun yanıtı aranmaya çalışıyor" şeklinde konuştu. Yayımladığı özel magazin haberleriyle bilinen Hollywood Reporter adlı haber sitesi, kitabın film haklarının Captain Philips ve Social Network filmlerinin yapımcısı Scott Rudin'e satıldığını duyurdu. Habere göre Rudin'in kurmaylarıyla birlikte kitabı bir gecede okuduğu ve gizli bir fon aracılığıyla film haklarını satın aldığı konuşuluyor. Habere göre 1977 yılında New York'ta geçen kitabın ana karakterlerini bir gazeteci, bir dedektif, bir uyuşturucu bağımlısı oluşturuyor.

SOSYAL MEDYA KULLANMIYOR
Yazar Hallberg, New York Times Magazine, New York Times Kitap Eki ve The Slate gibi prestijli dergilerde yayımlanmış öykü ve makaleleri bulunan bir isim. New York'un Brooklyn bölgesinde yaşayan, 2 çocuk babası yazar daha önce de "Kuzey Amerika Ailesine Alan Rehberi" adlı kısa bir roman kaleme almıştı. New York Sarah Lawrance College'de dersler veren Hallberg, kitaplarını yayın dünyasının parlak, bakımlı ve iyi niyetli çalışanlarına yönelik yazmadığını söylüyor. Harry Potter'ın yazarı J.K. Rowling hayranı olan Garth Risk, Facebook ve Twitter kullanmıyor. Kitabını kaleme alırken de kesinlikle internete girmediğni söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
34 yaşındaki yazarın ilk kitabına 2 milyon dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz