Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü yönetmen Adolf Oyunu İçin İstanbul'daydı

Giriş Tarihi: 19.11.2013 17:57 Güncelleme Tarihi: 19.11.2013 17:58

BO SAHNE’de yaklaşık bir yıldır sahnelenen ve Burak Sergen’in Hitler’in Berlin’deki sığınağındaki son 12 saatini oynadığı ADOLF öylesine ilgi gördü ki, oyunun yazarı, Edinburgh Fringe Festivali Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, ünlü İngiliz yazar, yönetmen, aktör Pip Utton, İstanbul’a gelip oyunu izledi. Utton, oyununun Burak Sergen gibi güçlü bir oyuncu tarafından sahnelenmesinden onur duyduğunu söyledi.

Adolf oyunun galası dün gece Pip Utton ve seçkin davetlilerin katıldığı kokteyle BO Sahne'de yapıldı. Gala öncesinde PipUtton, Burak Sergen, BO Sahne'nin kurucuları Levent Özdilek ve Nilüfer Bıyıklı basın mensuplarıyla bir araya geldi. Pip Utton, dünyanın birçok ülkesinde Adolf'u sahnelediğini ve birçok ödül aldığını ancak bu oyunun ilk kez başka bir oyuncu tarafından oynandığını söyledi.

Burak Sergen'in performansının birkaç dakikalık bölümünü internetten izlediğini ve çok etkilendiğini anlatan Utton, "Oyunumun Burak Sergen gibi güçlü bir oyuncu tarafından sahnelenmesinden onur duydum" dedi. Adolf'un izleyicilerin arkalarına yaslanarak rahat rahat izleyecekleri bir oyun olmadığını ve bazı gerçeklerle yüzleşme sağladığını belirten Utton, kötü karakterleri canlandırmanın zorluğundan söz etti.

DÜNYANIN EN NEFRET EDİLEN İNSANI

Burak Sergen de dünyanın en nefret edilen adamının kendi ölüm kararını verirken sığınakta yaşadığı çekişmeyi anlatmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Oyun boyunca izleyicilerin yüzünde Adolf'a karşı bir tebessüm olmaması için çabaladık" diye konuştu.

Levent Özdilek de BO Sahne'nin açılış oyunu için Adolf'u seçtiklerini, "Güçlü, etkili ve izleyiciyi koltuğuna çivileyen bir oyun olmasını istedik" sözleriyle vurguladı.


AYAKTA ALKIŞLANDI

Basın toplantısının ardından Burak Sergen, Hitler kostümünü giyerek sahnede yerini aldı. Kalabalık bir izleyici grubunun izlediği oyunda Burak Sergen, yaklaşık 1,5 saat boyuncu tek kişilik performansıyla baş döndürdü. Sergen, oyunun ardından uzun süre ayakta alkışlandı.
Oyunun ardından düzenlenen kokteyle iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri büyük ilgi gösterdi.

ADOLF KÜNYE:
Oynayan: Burak Sergen
Yazan; PipUtton
Rejisör; Levent Özdilek
Çeviren; Sinan Gürtunca
Işık Tasarım; Akın Yılmaz
Kostüm; Hatice Kübra Erişir
Dekor: Bizoyuncular
Kondüvit; Sedat Uğurcan
Fotoğraflar; Mehmet Turgut
Afiş; Berkcan Okar

PİP UTTON KİMDİR?

1952 doğumlu PipUtton, İngiltere'nin önemli aktör ve oyun yazarlarındandır. PipUtton halen Edinburgh Fringe Festivali Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı'dır.

Eserleri arasında "Chaplin", "Bacon", "Adolf", "Azim", "Sadece Yalnızlar", "Babanın Oğlu", "Dünyalar Savaşı", "Noel İlahisi", "Dickens", "Notre Dame'ın Kamburu", "Etiketler" ve "Dünyanın Merkezinde Bir Pazar Sabahı" sayılabilir.

Ödüller, Adaylıklar, Festivaller: Pek çok ülkede sahnelenmiş bu oyunla PipUtton, 1998 Fringe Ödülü, 2002 Thespis Uluslar arası Monodrama En İyi Aktör Ödülü'nü almıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü yönetmen Adolf Oyunu İçin İstanbul'daydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz