Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fatih Akın: Scorsese'ye kafa mı tutacağım!

Giriş Tarihi: 7.12.2013 13:58 Güncelleme Tarihi: 7.12.2013 14:09

Efsane yönetmen Martin Scorsese'nin başkanlığını yaptığı 13. Marakeş Film Festivali'nin ana yarışma jurisinde yer alan Fatih Akın'la görüştük.

Bir haftalık sinema şenliğinden sonra bu akşam sahiplerini bulacak ödüller öncesi dün özel bir söyleşi yaptığımız Fatih Akın, aralarında Marion Cotlliard ve Patricia Ckarkson gibi ünlü kadın oyuncuların, Park Chan Wook ve Paolo Sorrentino misali önemli yönetmenlerin yer aldığı yıldızlar jürisinde yer almaktan keyif duyduğunu söyledi ve "Sinemaya emek ve yön vermiş şahane isimlerle birlikte şahane bir jürimiz var" dedi.

SİNEMAYA HİZMET

Polonya'dan "Ida", ABD'den "Blue Ruin", Fas'tan "Fevers" gibi iddialı 15 filmin yer aldığı ana yarışmada yenilikçi ve ustalık işi filmler aradıklarını söyleyen Akın, 10 kişilik uluslarası jüride farklı bakışların zenginlik kazandırdığını söyledi. "Elbette kendi bakışım ve seçimim önemli olacaktır ama diyelim ki Martin Scorsese bir filmi çok beğendi, ne yapacaksınız! Onun gibi efsane bir sinema ustasına kafa mı tutacaksınız! Onun gibi ustanın görüşleri tabii ki önemli olacaktır, dinlemek gerekir" diyen Fatih Akın, jürideki herkesin sinemaya hizmet etmek için geldiğini söyledi. Scorsese'nin kurduğu ve dünya klasiklerinin eski kopyalarının yenilenerek günümüz seyircisine ulaştıran Sinema Vakfı'nda danışmanlık yapan Fatih Akın, Metin Erksan'ın "Susuz Yaz" adlı filminin yenilenmesine de yardımcı olmuş ve film Cannes'da gösterilmişti. "Amerikalı sinemacılardan hayran olduğum birkaç kişi var ama diğerleri amcamsa Scorsese babam! Zaten onun adını duyunca yeni filmimin kurgusunda olmama rağmen herşeyi bırakıp Marakeş'e gelmeyi kabul ettim" diyen Akın halen Fransız aktör Tahar Rahim'in başrolde yer aldığı "The Cut" adlı büyük bütçeli filmi üzerine çalışıyor ve Cannes Film Festivali'ne yetiştirmeyi umuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih Akın: Scorsese'ye kafa mı tutacağım!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz