Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirayak’ın ikinci albümü raflarda

Giriş Tarihi: 9.12.2013 16:49

Başarılı iş yaşamının yanı sıra müzisyen ve koleksiyoner kimliği ile de tanınan işadamı Şükrü Demirayak, “To Be Or Not To Be” albümü ile müzikseverlerle bir kez daha buluşuyor.

Demirayak, on üç yıl aradan sonra çıkardığı ve yine çevreye adadığı ikinci albümü ile hızla yok olan dünyaya müziğin evrensel diliyle dikkat çekiyor. Albümün içerisinde bulunan "Dünyayı Kullanma Kılavuzu" ile sosyal sorumluluk bilinciyle yok olan dünyaya dikkat çekiliyor. Demirayak'ın müzisyen ve koleksiyoner kimliğini yansıttığı "Müzik Müzesi" de birçok yönden bir ilk olma özelliği taşıyor.

Demirayak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Şükrü Demirayak'ın müziğe olan tutkusu 11 yaşında satın aldığı ilk plağı ile başladı. Bu tutku yıllar içinde, pop jazz'dan rock'a, new age'den funk müziğe kadar her dalda, benzersiz bir müzik arşivinin oluşmasına ve Müzik Müzesi'nin temellerinin atılmasına etkili oldu. 1985 yılından itibaren kendi kurduğu, en yeni kayıt olanakları ve yüksek teknolojik donanıma sahip profesyonel müzik stüdyosunda çalışmalarına hız veren Demirayak, ilk bestesine 1986 yılında imza attı.

Tarihi 1920'lere uzanan Demirayak Şirketler Grubu'nu geleceğe taşıyan vizyonuyla iş dünyasında önemli yeri olan "Yılın İş İnsanı", "Anadolu'nun En İyi Markası", "Anadolu'nun En Etkili 50 İş İnsanı" gibi ödüllerin de sahibi olan Demirayak, dünyanın geleceğine ve çevreye duyarlı yaklaşımını müzisyen kimliğine de yansıttı.

İlk albümü Mesaj'ı 2000 yılında çıkaran Demirayak, Aralık ayında I-Tunes'ta ve raflarda yerini alacak olan ikinci albümü "To Be Or Not To Be" için de alanında isim yapmış profesyonel müzisyenlerle çalıştı. Parçaların isimlerinden de anlaşılacağı gibi 'küresel ısınma', 'yok olan doğal kaynaklar' ve 'gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma kaygısı' Demirayak'ın albümünü adeta dünya için bir seslenişe dönüştürüyor.

'DÜNYAYI KULLANMA KILAVUZU'

Esas işinin müzik olmayan insanların da bu işi çok iyi yapabileceğini söyleyen Demirayak'ın müthiş albümü sadece müzik ziyafeti yaşatmakla kalmayıp içerisindeki bu albüm için özel olarak hazırladığı 'Dünyayı Kullanma Kılavuzu' ile insanları -özellikle de çocukları- küresel ısınma konusunda bilinçlendirmesiyle de oldukça önemli bir sosyal sorumluluk görevini de yerine getiriyor. Dünyada aynı metrekare alana sahipken nüfusun önceki yıllara göre aşırı arttığını fakat kaynaklarda bir artış olmadığını, aksine kaynakların kısıtlı olduğunu belirten Demirayak "Ben kendime düşen görev ve sosyal sorumluluk bilinciyle ve kendimce yapabildiğim şekilde, albüm yaparak insanları bilinçlendirmeye çalışıyorum. "To Be Or Not To Be" albümünde gerek kapak, gerek tasarım, gerekse beste isimleriyle insanlara küresel ısınma konusunda mesajlar vermeye çalıştım. Aynı zamanda albümün içerisine yeni bir alet kolisinden çıkan kullanma kılavuzlarından yola çıkarak, dünyanın 'kullanma kılavuz'unu yaptık. Kılavuz içerisine çevreyle ilgili çarpıcı bilgiler, su, ambalaj, enerji, temizlik ve tarım gibi dikkat edilmesi gereken konuları ekledik" dedi.

BENZERSİZ BİR MÜZİK MÜZESİ

Demirayak'ın müzisyen kimliğinin yanı sıra bir diğer önemli özelliği de koleksiyoner olması. Eşine az rastlanır bir müzik müzesi kuran Demirayak'ın arşivinde pop jazz müzikten rock'a, new age'den funk müziğe kadar dünyanın her yerinden 50 binin üzerinde CD, plak ve kaset bulunuyor. Bu paha biçilmez CD ve plakların yanı sıra müzik tarihi ve dünyada bulunma olasılığının neredeyse imkansız olması açısından öne çıkan Limited Edition altın müzik player, dünyanın ilk CD çaları, dünyanın ilk kayıt edilmiş müzik çaları, Edison'un icadı Phonograph ve Pink Floyd'un Dark Side Of The Moon albümünde kullanılan klavye müzede çalışır durumda yer alıyor. 1910 – 1950 yılları arası kullanılan art deco mikrofonlar gibi pek çok 'canlı tarih' Demirayak'ın Müzik Müzesi'nde yaşamaya devam ediyor. Ayrıca tüm dünyadan toplanmış binlerce müzik aleti, Pink Floyd'dan, Deep Purple'a, Michael Jackson'dan Marilyn Monroe'ye, Bill Clinton'dan George Washington'a, Thomas Edison'dan Einstein'a, Jean Michel Jarre'dan Steve Jobs'a, Ferdinand Porsche'den, Henry Ford'a kadar yaklaşık 300 adet çerçeveli ıslak imzayı da bu muhteşem "Müzik Müzesi"nde görmek mümkün. Sadece müzik değil, tarihte de kısa bir yolculuğa çıkmak isteyenler bu Müzik Müzesi'ni gezerken Times Dergisi'nin kapağında Atatürk'ün bulunduğu sayının orijinalini de inceleyebilir. Ayrıca yaklaşık 30 adet çalışır durumda antika Amerikan arabası da Demirayak'ın Müzik Müzesi'nde yer alıyor. 11 yaşındayken babasının yurtdışından getirdiği müzik setinin aynı zamanda müzenin ilk parçası olduğunu belirten Demirayak "1975 yılında babamın yurtdışından getirdiği müzik setinin benim için anlamı çok büyük. Zamanla müziğe olan ilgimin artmasıyla satın aldığım CD, plak, kaset ve klavye gibi aletler ciddi bir şekilde birikmeye başladı. Bir süre sonra da Müzik Müzesi oluşmaya başladı. Müzedeki her parçanın benim için ayrı bir önemi ve hikayesi var" dedi.

Demirayak'ın albümünde bulunan parçaların isimleri de küresel ısınmaya ne kadar dikkat çekildiğini gösteriyor.

1. Son Yeşil
2. Dünya Avcıları
3. Karahisar Kalesi 2023
4. Anadolu'ya Dönüş
5. Olmayan Ülke,
6. Dünyadan kaçış
7. 7000 yıl önce
8. Cennette Endişe 2
9. Akroenos'tan mektup
10. Zaman Makinası
11. Son su ve Elveda
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirayak’ın ikinci albümü raflarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz