Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Klasik müzik değer görmüyor"

Giriş Tarihi: 10.12.2013 15:03 Güncelleme Tarihi: 10.12.2013 15:15
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefliğinde bulunan, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın onursal şefi Gürer Aykal, çok sesli müziğin demokrasiyi yaşatacağını belirterek, "Demokrasiyi anlamak için çok sesliliği anlamak, kavramak gerekir. Siyasilerimizin çok sesliliği dinlemesi lazım ki çok sesliliği algılayabilsin" dedi. Aykal, klasik müziğin Türkiye'deki yerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Senfoni Orkestrası şefi olduğu dönemde dinleyici kitlesinde artış olduğunu ifade eden Aykal, konser salonlarına sığmadıklarını, konser salonları dışına çıkarak hidoprumda, Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerinde konserler verdiklerini söyledi. Aykal, her zaman seyircilerinin olduğunu kaydederek, "Sadece burada değil, ABD, Avrupa'da da başarılar aldık. Geldiğimiz düzey çok iyi bir düzeydir. Bunun neresi bozuktur ki bunu baştan sona değiştiriyorlar. Bunu anlamıyoruz, anlamakta güçlük çekiyoruz. Türkiye, çok sesliliğe ihtiyacı olan bir ülkedir. Eğer biz demokrasi ile yaşayacaksak, çok seslilik bunun kaçınılmaz birlikteliğidir" diye konuştu.

Türkiye'de klasik müziğin hak ettiği değeri bulup bulmadığı sorusuna Aykal, "Hayır, bulmuyor. Çünkü devletin yeterli desteğini almıyoruz" karşılığını verdi.

"ORKESTRA ORKESTRA OLALI BÖYLE EZİYET GÖRMEMİŞTİ"

Klasik müziğin fıkraya da konu olduğu, Bayburt'a gelen senfoni orkestrasını dinleyen bir kişinin, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" şeklindeki fıkranın anımsatılması üzerine Aykal, "Nemrut'ta çaldık. Bütün sazları biz taşıdık. O zaman da orkestra orkestra olalı bu kadar eziyet görmemişti. Bunlar başka şey. Anadolu'nun her yerinde, yöresinde konserler yaptım. Ne kadar iyi karşılandığımı biliyorum" dedi.

Aykal'ın, klasik müziği sevdirmek için önerisi ise "bol konser" oldu.

Şef Aykal, sözlerini, "TRT'nin çok sayıda kanalı bulunduğuna dikkati çekerek, "Ne olur, bunlardan 3'ünü çok sesli müziğe ayırsa" diye konuştu.

Çok sesli müziğin demokrasiyi yaşatacağını da dile getiren Akyal, "Demokrasiyi anlamak için çok sesliliği anlamak, kavramak gerekir. Siyasilerimizin çok sesliliği dinlemesi lazım ki çok sesliliği algılayabilsin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Klasik müzik değer görmüyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz