'Piri Reis'in Sırrı' çok yakında raflarda...

Giriş Tarihi: 25.12.2013 13:04

Macera romancısı Cenk Kayakuş'un son kitabı Piri Reis'in Sırrı, Piri Reis Haritası'nın 500. Yılı'nı kutladığımız bu yıl raflarda yerini alamasa da, yeni yılla birlikte ocak ayında kitapçılarda.

'Av' , 'Saplantı' ve 'Kara Güneş' romanlarının yazarı Cenk Kayakuş, Ocak ayında çıkması planlanan 'Piri Reis'in Sırrı' ile anti kahraman Hakan Geda macerasına kaldığı yerden devam ediyor.

Kitapta Piri Reis'in Osmanlı kayıtlarında bahsedilmeyen 15-20 yıllık dönemi, haritaların neden parçalanmış olduğu ve Hürmüz Kuşatması sonunda kuşatmanın başarısızlıkla sonuçlanmasının perde arkası anlatılırken Piri Reis'e neden iftira atıldığı ve Kanuni'nin başını vurduğu gibi tarihsel olaylar kurgusal bir gerçeklikle ele alınıyor.

Macera-polisiye romancılığında ön plana çıkan yeni nesil yazarlardan Cenk Kayakuş, bu toprakların Dan Brown'ı veya Jean Christophe Grange'ı olarak gösteriliyor. 'Saplantı' romanıyla yarattığı Hakan Geda karakteri, Kayakuş'a göre Dan Brown'ın Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol ve Cehennem kitaplarındaki Robert Langdon kahramanıyla bir bakıma benzerlik gösteriyor. Ya da bir başka macera romancısı Clive Cussler'ın deniz mühendisi, devlet ajanı ve maceracı kurgu karakteri olarak tanınan Dirk Pitt'le...

Kayakuş, Hakan Geda karakteri ile kendi okur kitlesini yaratan ve her romanında geçmişin gizemli olaylarını akıcı bir kurguyla ele alan bir yazar. Aynı zamanda Dwarf Planet reklam ajansında metin yazarı olarak çalışıyor.

'Piri Reis'in Sırrı', macera-polisiye edebiyatına ilgi duyan pek çok okuyucunun ilgisini çekecek gibi görünüyor. Yazarın Hakan Geda karakteriyle yaptığı bu uzun yolculuk, ilerideki romanlarında da devam edecek mi, merak konusu.
ARKADAŞINA GÖNDER
'Piri Reis'in Sırrı' çok yakında raflarda...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz