Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaşın korkunç yüzü beyazperdede

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Tatar yazar Cengiz Dağcı'nın 'Korkunç Yıllar' isimli romanından uyarlanan 'Kırımlı: Korkunç Yıllar' filminin çekimleri Ocak ayında başlıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında, Alman esir kamplarında tutulan Rus ve Tatar esirlerin zor koşullar altındaki yaşamlarını ve çektikleri sıkıntıları konu alan filmin genel yönetmenliğini, usta tarihçi ve senarist Avni Özgürel üstleniyor. Ekip, çekimler öncesi detaylı bir ön hazırlık süreci geçirdi. 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan eziyet ve acı dolu günlere odaklanan filmin çekimleri için uzun zamandır Bolu, İstanbul ve Afyon'daki farklı noktalarda çalışmalar yapılıyordu. Bolu'daki boş bir arazide kurulan Nazi kampı seti, filmin en hüzünlü ve en can alıcı sahnelerine ev sahipliği yapacak. Gerçeğine yakın bir şekilde tasarlanan Nazi kamplarının kurulması, iki aydan fazla sürdü.

ZENGİN OYUNCU KADROSU
Yönetmenliğini Burak Arlıel'in üstlendiği filmin başrollerini Murat Yıldırım ve Selma Ergeç paylaşıyor. Filmde ayrıca; Gülçin Santırcıoğlu, Baki Davrak, Burç Kümbetlioğlu ve Erich Redmann da rol alıyor.

'YUNUS EMRE'YE AMERİKA'DAN DESTEK
Üç yıllık bir çalışmanın eseri olan ve ve çekimleri 12 farklı şehirde gerçekleştirilen 'Yunus Emre: Aşkın Sesi' filmi, 10 Ocak'ta vizyona giriyor. Başrollerini Devrim Evin, Ahmet Mekin, Altan Erkekli, Burak Sergen ve Altan Gördüm gibi ünlü isimlerin paylaştığı filmin karakterleriyle ilgili detayları, geçtiğimiz haftalarda sizlere duyurmuştum. Bu defa filmle ilgili teknik bilgilerden bahsedeceğim. Dil, din, düşünce ve ırk farkı gözetmeksizin tüm insanlığa barışı, hoşgörüyü ve sevgiyi aşılayan Yunus Emre'yi anlatan filmin çekimleri, olayların geçtiği gerçek tarihi mekanlarda yapıldı.

13. YÜZYIL ENSTRÜMANLARI
Filmin inandırıcılığını artırmak için, 13'üncü yüzyılın atmosferini yansıtan dekorlar kuruldu. Ayrıca o döneme uygun kostüm ve aksesuvarlar, büyük bir titizlikle hazırlandı. Filmin en önemli noktalarından biri de müzikleri... 13'üncü yüzyılda Anadolu'da kullanılan enstrümanlarla çalınan şarkılar, senfonik tarzda hazırlandı. Film müziklerinde ney, rebap ve tanbur eşliğinde; piyano, gitar ve keman gibi enstrümanlar da kullanıldı. Filmin görsel yönü ise dijital efektler ile zenginleştirildi. Animasyon ve grafik çalışmalarında; hem Türkiye'den, hem de Amerika'dan birçok görsel efektçi görev aldı.

Günün Repliği: 'Yaptığımız bir tek hata her şeyi etkiler. Geri dönüp tekrar yapma şansımız yok.' - 'Kelebek Etkisi 2' (2006)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşın korkunç yüzü beyazperdede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz