Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ne kadar özgürsünüz?

Giriş Tarihi: 11.1.2014

İkincikat isimli tiyatronun sahnelediği 'Altıbuçuk' isimli oyun; özgürlük noktasında aldığımız bazı kararların vebalini veya bedelini masumların ödeyebileceğini etkileyeci bir dille anlatıyor

Alternatif tiyatronun en önemli temsilcilerinden biri olan İkincikat, sezona yine iddialı oyunlarla girdi. Tiyatronun kurucularından Sami Berat Marçalı'nın yazdığı, Eyüp Emre Uçaray'ın yönettiği 'Altıbuçuk' adlı oyun da bunlardan biri. Beyoğlu'ndaki Olivya Han'ın apart otele dönüştürülmesi yüzünden sahnesini Karaköy'deki üç katlı bir mekana taşıyan ekip, oyunda; özgürlük, varoluş ve yok oluş üzerinden, birbirinden farklı karakterin ailece, toplumca, devletçe ve evrence hayatla nasıl mücadele ettiklerini anlatıyor. Emre Yetim, Aziz Caner İnan, Efe Tunçer, Şebnem Hassanisoughi, Fatih Dönmez ve Berrak Kuş'tan oluşan altı karakterin etrafında dönen oyun, başta birbirinden bağımsız gibi görünen sahneleri, sürpriz bir sonla birbirine bağlayan kurgusuyla dikkat çekiyor. "Oyunu yazarken çıkış noktam, özgürlük ihlallerini farklı boyutlarda incelemekti" diyen Marçalı; oyunda, kardeş oldukları sonradan ortaya çıkan iki ölü karakteri konuşturuyor. Bu karakterlerden ablayı Şebnem Hassanisoughi canlandırıyor. Güzel oyuncu; yasak aşk yaşayaşan ve karnında taşıdığı bebeğinin babasıyla evlenmek isteyen ama red cevabı alınca canına kıyan 'Esin' adlı bir kadını oynuyor. Kardeşi rolündeki Efe Tunçer'le, öne çıkan performans sergiliyorlar. İkilinin etkileyici sahnelerinin yanı sıra zeminin toprak olması da oyuna ayrı bir metafor katıyor. Bazı sahnelerde ortalık toza dumana karışıyor ve burada 'topraktan geliyoruz, toprağa gidiyoruz' yargısı vurgulanıyor.

DÜŞÜNDÜRÜYOR

Oyun; bazen gözden kaçırsak da, üzerine biraz düşündükten sonra, özgürlük noktasında aldığımız bazı kararların vebalini veya bedelini masumların ödeyebileceğini anlatıyor. Zaman zaman uzun süren sessizlikler ve boşluğa bakışlar 70 dakika süren tek perdelik oyunun temposunu düşürse de; oyundan çıkarken akıllarda özgürlük ve var olmak gibi kavramlar kalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne kadar özgürsünüz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz