Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'da Türk modası böyle başladı

Giriş Tarihi: 4.2.2014 13:23 Güncelleme Tarihi: 4.2.2014 13:27

Osmanlı Devleti bünyesinde yaşayan tüm kişi ve sınıfları resmetmek amacıyla İstanbul'a gelen Hollandalı ressam Van Mour'un çizimleriyle birlikte 200 yıl önce Fransa Kralı tarafından bastırılan eser, Türkçe olarak yeniden yayınlandı.

37 yıl boyunca İstanbul'da yaşayan Van Mour üç padişah ve iki isyan birden gördü. Coğrafyadaki tüm etnik ve sosyal unsurları ayrı ayrı portrelerini çizen Van Mour'un eseri Fransa'da Türk modasını başlattı.


LALE DEVRİ VE PATRONA İSYANININ RESSAMIYDI

Osmanlı Devleti'nin Batılı devletlere karşı üstünlüğünün sona erdiği Karlofça Antlaşması'nın hemen ardından iyi ilişkiler kurmak isteyen Fransa Kralı 14. Louis, büyükelçi olarak İstanbul'a Ferriol'u gönderdi. Siyasi krizlere yol açan hareketleriyle tarihe geçen Ferriol, İstanbul'a gelirken yanında Hollandalı ressam Jean Baptiste Van Mour'u da getirdi. Ferriol'un emriyle Osmanlı'daki toplumsal yaşamı resmeden Van Mour, devletin en üst kademesinden toplumun tüm fertlerine kadar etnik ve sosyal gruptan insanların resmini çizdi.

FRANSA'DA TÜRK MODASINI BAŞLATAN ÇİZİMLER


TÜM ETNİK VE SOSYAL GRUPLARIN PORTRELERİNİ ÇİZDİ

Lale Devri'ne tanıklık eden en ünlü ressamlardan biri olan Van Mour, 1699 yılından vefat ettiği 1737 yılına kadar İstanbul'da kaldı. İstanbul'da üç padişah iki isyan gördü. Lale Devri'nin güzelliklerinin yanı sıra Patrona Halil İsyanı'nı da resmederek kayıt altına alan Van Mour, çizimlerini Fransa Kralı'na gönderdi. Dönemin en güçlü devletlerinden biri olan Osmanlı'nın siyasi ve sosyal yaşamına ilişkin tüm örneklerin yer aldığı eser, 1714 yılında Fransa'da kralın desteğiyle basıldı. Resimlerin yayılmasıyla birlikte Fransa'da Türk Modası akımı da başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yayın kuruluşlarından Kültür AŞ, "Lale Devri Ressamı Van Mour'un çizimleriyle Osmanlılar Kıyafet Albümü" adıyla eseri Türkçe'ye çevirerek yayınladı.


ESERLERİ FRANSA'DA TÜRK MODASINI BAŞLATTI

Lale Devri Ressamı Van Mour'un Çizimleriyle Osmanlılar Kıyafet Albümü, Jean-Baptiste Van Mour'un, Fransız Büyükelçi M. de Ferriol'un emriyle çizdiği ve padişahtan başlayarak, yönetici sınıfa mensup kişileri, saray görevlilerini, Osmanlı toplumunu oluşturan farklı etnik grupları ve din adamları gibi önemli tipleri yansıtan resimlerini içeriyor. 102 adet resim ve bunlara ait açıklamaları barındıran kitap, Hollandalı ressam Van Mour'un başarılı çizimleriyle yayınlandığı ilk günden itibaren Paris halkının ilgisine mazhar olmuş ve kitabın yeni baskıları yapıldı. Bu kıyafet albümüne duyulan ilgi, Avrupa'daki "Türk Modası" isimli akımın oluşmasına katkı sağladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da Türk modası böyle başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz