Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskişehir’de “Irak Türkleri Haftası”

Giriş Tarihi: 6.2.2014 11:12 Güncelleme Tarihi: 6.2.2014 11:13

Eskişehir’de düzenlenen “Irak Türkleri Haftası” kapsamında Eskişehir’e gelen Iraklı bakan ve milletvekillerini ile heyete eşlik eden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Erşat Hürmüzlü Vali Güngör Azim Tuna’yı ziyaret etti.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkmeneli Dernekleri Federasyonu işbirliği ile 4-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen "Irak Türkleri Haftası" etkinlikleri kapsamında, Eskişehir'e gelen Irak Türkmen Lideri Milletvekili Erşat Salihi, Irak Devlet Bakanı Turan Müftüoğlu, Kuzey Irak Ticaret Bakanı Siman Çelebi, Irak Türkmen Milletvekilleri Hasan Özmen, Jale Nefçi, Fevzi Ekrem, Türkmen Meclis Başkanı Yunus Bayraktar, Türkmeneli Sağlık Konseyi Başkanı Aydın Beyatlı ve heyete eşlik eden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Erşat Hürzümlü, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'yı ziyaret ettiler.

Burada bir konuşma yapan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir'de Türk dünyasının kalbinin atmaya devam ettiğini belirterek; "2013 yılında şehrimiz Türkçe selam verenin buluşma noktası olmuştur. Zira dünyamızda; doğudan batıya, kuzeyden güneye geniş bir coğrafyaya yayılmış Türk dünyasıyla tanıştık, tanıştırdık ve büyük bir onurla ağırlamaya devam ediyoruz" dedi.


VALİ TÜRKMEN ŞİVESİ İLE SESLENDİ

Iraklı kardeşlerimizi Eskişehir'de ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız" diyen Vali Tuna sözlerini şöyle sürdürdü:

"Irak Türkmenleri Türkvizyon Şarkı Yarışması'nda da bizimle gönül birliği etmişti ve söyledikleri şarkıdaki gibi biz de sizlere yine Türkmen şivesiyle şöyle sesleniyoruz:
Görek Türkmen ocağın, Sevgi muhabbet saçağın (saçalım). 4-11 Şubat Kerkük Haftası boyunca tam da şarkıda belirtildiği gibi "Türkmen ocağını görmek, Irak Türkmenlerini her yönüyle daha iyi tanımak ve tabii ki sevgi, muhabbet saçmak, aramızdaki gönül bağını güçlendirmek istiyoruz.
Hepimiz aynı gönül medeniyetinin varisleriyiz. Gelenek göreneklerimiz, yüksek insani değerlerimiz, dileğimiz, yüreğimiz birdir. Bu bakımdan derdimiz de birdir. Tarihî bir gerçek olarak biliniyor ki Osmanlı barışı ve huzuru üç kıtada din, dil, ırk, mezhep, milliyet ayırt etmeksizin bütün insanlığı kuşatıyordu. Kendini Hakk'ın ve halkın hizmetkârı olarak gören hükümdarların adaletinin gölgesi üç kıtaya uzanıyordu.


OSMANLI'NIN ÇEKİLDİĞİ TOPRAKLAR YÜREK BURKAN ÖLÜMLERE SAHNE OLDU

Oysa zaman içinde Osmanlı'nın çekildiği topraklar, yürek burkan ölümlere, zulümlere sahne olmuştur. Buna gerek Bosna'da gerek Irak'ta şahit oldu. Büyük bir milletten miras kalan sağduyuları ile Irak Türkleri kardeşlerimiz de hep barış ve huzurdan yana olmuştur. Kültüre, eğitime, tahsile önem veren Iraklı kardeşlerimizin ortak gönül mirasımızı geleceğe aktarma noktasında millî benliklerine gösterdikleri hassasiyet takdire şayandır. Bizim de Kültür Başkentliği ile aynı hassasiyetle temel hedefimiz "dilde, fikirde, işte birlik" şiarıdır. Burada bizimle gönül birliği eden Iraklı kardeşlerime tekrar hoş geldiniz diyor, sözlerimi bir Kerkük manisiyle tamamlamak istiyorum."


CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL'ÜN SELAMINI GETİRDİ

Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkentliği görevini hakkıyla yaptığı belirten Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Hürmüzlü de Eskişehir'de böyle bir toplantının yapılmasını sevinçle karşıladığı söyledi. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın yoğun çabaları sonucu Eskişehir 2013'un Tüm Türk dünyasında hak ettiği yeri aldığını ifade eden Hürmüzlü, "Sayın Cumhurbaşkanımızın toplantıya katılan herkese sevgisini ve selamlarını getirdim" dedi.


TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Irak Türkmen Milletvekili Jale Neftçi ise, Irak'ta yaşayan Türklerin savaş döneminde yaşadığı büyük sıkıntıları anlattığı konuşmasında, "2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir bize sahip çıkmıştır. Tüm Eskişehirlilere ve Irak'taki tüm insanlara eşit mesafede davranan Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Vali Tuna, heyettekilere günün anısına 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) anı tabağı ve 2013 TDKB yayımlarından oluşan bir kitap seti hediye etti. Heyettekilerde Vali Tuna'ya Irak'tan getirdikleri çeşitli plaketleri ve tabloları takdim ettiler. Ziyaretin sonunda Vali Tuna, heyettekilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir’de “Irak Türkleri Haftası”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz