Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hangi yayınevi kitabını geri çekiyor?

Giriş Tarihi: 18.2.2014 10:37

Penguin Yayınevi’nin Hindistan ofisi, 2011’de açılan bir dava sonucu üzerine yazılmış tartışmalı bir kitabı piyasadan çekme kararı aldı.

ChIcago Üniversitesi İlahiyat Fakültesi profesörlerinden Wendy Doniger'ın kitabı 'The Hindus: An Alternative Story', 2009'da Penguin tarafından Amerika ve Hindistan'da yayımlandı. National Book Critics Circle Ödülü'ne de aday olan kitapta, Doniger, 'in bütünleştirici bir din olmadığını ve daha çok binlerce yıl içinde gelişen farklı gelenek ve uygulamaların bir birleşimi olduğunu iddia etti. Kitabın yayımlanmasından sonra Shiksha Bacho Andolan adında Hindu temelli bir eğitim organizasyonunun yöneticisi olan Dina Nath Batra, kitabın "yüzeysel, çarpıtılmış ve Hinduizm'i sunma konusunda ciddiyetsiz" olduğu gerekçesiyle Penguin'e dava açtı.

MAHKEME KARARINI VERDİ


Batra'nın düşünceleri kısa zamanda Hindu toplumu içinde yayılmaya başladı, kitapla ilgili olumsuz düşünceler de buna bağlı olarak artmaya devam etti. Batra'nın açtığı dava sonucunda çıkan mahkeme emrine göre Peguin'in, kitabı altı ay içinde toplatması konusunda uzlaşma sağlandı.

SAVUNUCULARI DA AZ DEĞİL


Penguin'in kararına rağmen kitabı savunanların sayısı da azımsanmayacak seviyede. Hindustan Times'ta yer alan haberde Doniger'ın en önemli Hinduizm uzmanlarından biri olduğu ve alandaki otoritesiyle ironiler ve gözden kaçan tezahürlerle dolu Hindu geleneklerini ele aldığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hangi yayınevi kitabını geri çekiyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz