Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Neşeli Günler' bitti

Giriş Tarihi: 24.2.2014

5 Oscar'lı "Neşeli Günler" filmine konu olan Avusturyalı von Trapp ailesinin son ferdi Maria Franziska, 97 yaşında hayata veda etti

Hayatı "Neşeli Günler" adlı müzikale konu olmuş, Avusturyalı bir aristokrat ailenin son üyesi olan 97 yaşındaki Maria Franziska von Trapp hayatını kaybetti. Avustralyalı von Trapp ailesinin üyesi Maria Franziska von Trapp, 5 Oscar'lı sinema klasiği Neşeli Günler (The Sound of Music) müzikali ile dünya çapında bir üne sahip oldu. 1965'te ABD'de aynı adlı Broadway müzikalinden beyazperdeye uyarlanan filmde II. Dünya Savaşı'nda Nazilerin zulmünden kaçıp ABD'ye göçen bir ailenin sıra dışı hikâyesi anlatılıyor. Film, son derece katı olan Amiral Von Trapp'in yedi yaramaz çocuğuna dadılık yapan Julie Andrews'un canlandırdığı eski rahibe Maria'nın, çocuklara müziği ve hayatı öğretmesini konu alıyor. ABD'nin kuzeyinde yer alan Vermont'taki evinde doğal nedenlerden yaşamını yitiren Maria Franziska von Trapp, Avusturyalı bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Annesini kızıl hastalığından kaybeden küçük Maria, kendisi de aynı hastalığın pençesine düşmüştü. Neşeli Günler müzikalinde Julie Andrews'un canlandırdığı Maria Auguste Kutschera, Maria'ya özel ders vermeye başladı. Maria'nın babası Baron von Trapp, diğer çocuklarına da ders vermeye başlayan Kutschera ile hayatını birleştirdi. Müzik konusunda yetenekli olan Kutschera, 1930'lu yıllarda çocuklarla beraber bir koro kurdu.

1938'DE ABD'YE KAÇTILAR

Aile, servetini kaybettikten sonra, barok ve folk şarkılar söyleyerek geçimlerini sağlamaya başladı. Nazilerin zulmünden 1938'de kaçarak ABD'ye yerleşen ailenin üç çocuğu daha oldu. Maria Fransziska von Trapp'ın kaleme aldığı "The Story of the Trapp Family Singers" adlı otobiyografik kitabı müzikale ve filme esin kaynağı oldu. Von Trapp, 1949'da yayımlanan kitabının telif haklarını iki oyun yazarına satmıştı.

DO, BİR KÜLAH DONDURMA...
Çocuk şarkısı repertuvarlarından eksik olmayan "Do bir külah dondurma, re masmavi bir dere..." diye başlayan Neşeli Günler şarkısı da "The Sound of Music" müzikalinden dilimize uyarlanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Neşeli Günler' bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz